Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Oddając szpik ratujesz życie!

W życiu na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Jesteśmy panami swoich losów, jeżeli chodzi o dobór przyjaciół, pracy, mieszkania. Jednak, kiedy pojawia się choroba bardzo często stajemy się bezradni i zdani na lekarzy, a czasami tylko na cud. Są jednak choroby, w których pomocny może być drugi człowiek. Taką chorobą jest między innymi białaczka, kiedy życie może uratować przeszczep szpiku od innego człowieka ? bliźniaka genetycznego. W Głogowie prężnie działa Drużyna Szpiku, która zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku.

 

 Każdego roku u 10 tysięcy osób lekarze diagnozują nowotwór krwi. Połowa z tych pacjentów umiera - umiera, bo nie znajduje dawcy szpiku. Dzieje się tak, dlatego że wciąż wielu ludzi nie wie jak w prosty i bezbolesny sposób można uratować komuś życie. Propagowaniem oddawania szpiku zajmuje się Drużyna Szpiku, która działa na terenie naszego miasta. -  Pobranie szpiku, to "przetoczenie krwi", podczas którego odseparowane są komórki szpiku. Zabieg trwa do 4 godzin, nim jednak do niego dojdzie trzeba się wpisać do rejestru, a to również rzecz prosta. Udajemy się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, tam pobierane jest 10 mililitrów naszej krwi, jeśli nie ma przeciwwskazań zostajemy wpisani do banku dawców. A potem zostaje nam tylko czekać na telefon z informacją, "możesz uratować komuś życie". Zarejestrować można się także za pomocą strony internetowej www.dkms.pl ? mówi Robert Kargol, członek głogowskiej Drużyny Szpiku.

Głogowska drużyna, co jakiś czas organizuje akcje, w czasie, których mieszkańcy Głogowa mogą zasilić grono potencjalnych dawców szpiku. W ostatnim taka plenerowa akcja odbyła się między innymi w czasie koncertu charytatywnego dla Adrianka Picha, który miał miejsce w grudniu ubiegłego roku w Wędzarni Staromiejskiej. - Wiemy, że samo bieganie w koszulkach nie wystarczy, trzeba czasu i pracy, ale przede wszystkim ludzi, którzy zechcą zobaczyć drugiego człowieka. Ktoś powie, a co w takiego dziwnego? A jednak, żyjemy w czasach, w których "ja" jest nadrzędnym celem- ja, mój sukces, moja kariera, moje życie, mój czas, więc, może i mój szpik. Twój, ale tylko ten Twój może uratować czyjeś życie. Za często w szpitalach są przypadki, diagnozy, jednostki chorobowe, pesele, sale, a nie ma walczących pacjentów. Zadaniem Drużyny jest bycie głosem tych walczących. Nadal przerażają statystyki: w niemieckim banku dawców zarejestrowanych jest ponad 4 miliony osób, w polskim 200 tysięcy. Potrzeba Armii Szpiku, aby dogonić zachód, a tym samym by ludzie w Polsce nie musieli umierać ? dodaje Robert Kargol.

 

WIEŚCI Z REGIONU: Znęcał się nad swoją schorowaną 82-letnią matką
Redakcja

57-latek wyzywał, ośmieszał, krytykował i izolował staruszkę. Teraz grozi mu do pięciu lat więzienia.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Mandat 500 złotych za brak maseczki to już pewniak
Redakcja

„Przez wiele miesięcy rzeczywiście podstawa prawna obowiązku noszenia maseczki była wadliwa, ale od grudnia jest to uregulowana poprawnie. Obowiązek wynika już z ustawy." - czytamy na stronie na Facebooku Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Współpracujemy z: