Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Podróże to jego pasja

Wakacje to czas, w którym większość z nas wybiera się na zasłużony odpoczynek. Zwykle wyjeżdżamy w góry, nad morze lub nad jezioro. Czasami decydujemy się na zwiedzenie jakiś historycznie ciekawych miejsc. W zupełnie inny sposób podróżuje mieszkaniec Głogowa ? Łukasz Lewandowski. Jego podróże, jak sam wspomina, nie mają granic. Podróżnik głównie przemieszcza się autostopem. W rozmowie z Magdaleną Rutą opowiada o swojej pasji podróżowania.

 

 

Fot. archiwum prywatne

 

Magdalena Ruta: Skąd u Ciebie pasja podróżowania?

Łukasz Lewandowski: Od zawsze towarzyszyła mi ciekawość świata oraz chęć poznania innych kultur. Gdy była tylko okazja to wielką uwagą oglądałem przeróżne programy podróżnicze ,a czymś co w ogóle mnie nie nudziło to patrzenie na mapę ? to mi zostało do dzisiaj. Można powiedzieć, że wszystko na dobre zaczęło się w 2013 roku kiedy postanowiłem że pojadę w swoją pierwszą autostopową podróż, wtedy udało mi się dojechać do Portugalii odwiedzając po drodze większe miasta Europy. Po powrocie apetyt na kolejne wyprawy był większy i zaowocowało to planami na kolejne podróże, w tym po za nasz kontynent.

Magdalena Ruta: Nie jest to takie zwykłe podróżowanie, bo nie korzystasz z ofert biur podróży i wszelkich związanych z tym udogodnień. Tak jest ciekawiej?

Łukasz Lewandowski:  Tak ,za każdym razem powtarzam że wycieczka z biura podróży nie jest w stanie zapewnić tylu przygód i poznać takich ludzi jakich się spotyka w takiego typu podróżach. Każdy dzień przynosi zawsze coś nowego. Już nie mówiąc o zobaczeniu na prawdę pięknych i magicznych miejsc. Myślę że właśnie przez ten brak udogodnień człowiek potrafi cieszyć się z małych rzeczy i daje się porwać tej przygodzie która czeka na niego każdego dnia. Nazwałbym to ?wolnym podróżowaniem" - można zgłębić się w lokalny klimat i być jego częścią. I to co najważniejsze jesteśmy sami sobie przewodnikiem i opiekunem.

Magdalena Ruta: Miałeś już okazje zwiedzić kilka ciekawych miejsc między innymi Tajlandie ? jakie są Twoje kolejne podróżnicze marzenia?

Łukasz Lewandowski: Można powiedzieć że tych marzeń podróżniczych co chwilę przybywa. Na pewno jednym z najbliższych jest znowu dłuższa podróż m.in Iran, Pakistan ,Indie, Nepal no i po raz kolejny Chiny. Po tym będę chciał realizować kolejne.

Fot. archiwum prywatne

Magdalena Ruta: A jak wygląda przygotowanie się do takiej podróży i czy koszt wyprawy bywa mniejszy czy większy niż wykupiona wycieczka?

Łukasz Lewandowski:  Jeśli chodzi o ekwipunek który zabieram ze sobą to zawsze staram się przygotować pod kątem tego gdzie i jaką porą roku jadę. Chyba, że jak w przypadku podróży do Azji gdzie musiałem być przygotowany na to że będę w różnych strefach klimatycznych od naszego umiarkowanego po zwrotnikowy. Zatem sprzęt musiał być na różne warunki atmosferyczne. Ważną sprawą też są szczepienia, bez których wjazd do pewnych państw byłby utrudniony, no i warto także zrobić to dla własnego bezpieczeństwa. Czasem można przygotować tzw. ?list autostopowicza" -  przydał mi się w bardzo w  Chinach, gdzie w większości przypadkach tylko w taki sposób osoby spotkane na mojej drodze mogły się dowiedzieć co tam dokładnie robiłem. W takim liście było napisane po chińsku skąd jestem ,gdzie jadę, co robię w Chinach i czy mogły mnie podwieźć. Przeważnie kończyło się podwózką i wspólnym obiadem. Koszt takiej podróży w ogóle jest nieporównywalnie mniejszy od wycieczek. Samo ?życie" w takiej podróży jest bardzo tanie no i jak zawsze mówię ?im dalej na wschód, gościnność jest niesamowita"

Magdalena Ruta: Zawsze podróżujesz sam czy zdarza Ci się zabierać kogoś ze sobą?

Łukasz Lewandowski: Mimo że w samotnej podróży trzeba mieć oczy dookoła głowy i z każdym problemem sobie radzić samemu ,to jakoś mnie to nie zraża i dość często właśnie tak jeżdżę. Nie przeszkadza mi obecność samego siebie i też nie mam strachu przed jazdą w pojedynkę .Z kolei niejednokrotnie jechałem z kimś także zawsze jestem otwarty na potencjalnego kompana. Oczywiście każda z tych podróży niesie ze sobą plusy jak i minusy.

Fot. archiwum prywatne

Magdalena Ruta: Gdybyś miał przekonać kogoś dlaczego warto wybrać się w podróż ?bez granic? to jakich argumentów byś użył?

Łukasz Lewandowski: Argumentem byłby cytat Marka Twaina ?Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj". No i przede wszystkim jeżeli ktoś chciałby się oderwać od codzienności która go otacza i poczuć smak prawdziwej przygody to powinien spróbować. Mimo że wróci z chudszym portfelem to może wrócić bogatszy o coś innego.

Magdalena Ruta: Dziękuje za rozmowę.

WIEŚCI Z REGIONU: Znęcał się nad swoją schorowaną 82-letnią matką
Redakcja

57-latek wyzywał, ośmieszał, krytykował i izolował staruszkę. Teraz grozi mu do pięciu lat więzienia.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Mandat 500 złotych za brak maseczki to już pewniak
Redakcja

„Przez wiele miesięcy rzeczywiście podstawa prawna obowiązku noszenia maseczki była wadliwa, ale od grudnia jest to uregulowana poprawnie. Obowiązek wynika już z ustawy." - czytamy na stronie na Facebooku Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Współpracujemy z: