Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Oddając szpik ratujesz życie!

W życiu na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Jesteśmy panami swoich losów, jeżeli chodzi o dobór przyjaciół, pracy, mieszkania. Jednak, kiedy pojawia się choroba bardzo często stajemy się bezradni i zdani na lekarzy, a czasami tylko na cud. Są jednak choroby, w których pomocny może być drugi człowiek. Taką chorobą jest między innymi białaczka, kiedy życie może uratować przeszczep szpiku od innego człowieka ? bliźniaka genetycznego. W Głogowie prężnie działa Drużyna Szpiku, która zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku.

 

 Każdego roku u 10 tysięcy osób lekarze diagnozują nowotwór krwi. Połowa z tych pacjentów umiera - umiera, bo nie znajduje dawcy szpiku. Dzieje się tak, dlatego że wciąż wielu ludzi nie wie jak w prosty i bezbolesny sposób można uratować komuś życie. Propagowaniem oddawania szpiku zajmuje się Drużyna Szpiku, która działa na terenie naszego miasta. -  Pobranie szpiku, to "przetoczenie krwi", podczas którego odseparowane są komórki szpiku. Zabieg trwa do 4 godzin, nim jednak do niego dojdzie trzeba się wpisać do rejestru, a to również rzecz prosta. Udajemy się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, tam pobierane jest 10 mililitrów naszej krwi, jeśli nie ma przeciwwskazań zostajemy wpisani do banku dawców. A potem zostaje nam tylko czekać na telefon z informacją, "możesz uratować komuś życie". Zarejestrować można się także za pomocą strony internetowej www.dkms.pl ? mówi Robert Kargol, członek głogowskiej Drużyny Szpiku.

Głogowska drużyna, co jakiś czas organizuje akcje, w czasie, których mieszkańcy Głogowa mogą zasilić grono potencjalnych dawców szpiku. W ostatnim taka plenerowa akcja odbyła się między innymi w czasie koncertu charytatywnego dla Adrianka Picha, który miał miejsce w grudniu ubiegłego roku w Wędzarni Staromiejskiej. - Wiemy, że samo bieganie w koszulkach nie wystarczy, trzeba czasu i pracy, ale przede wszystkim ludzi, którzy zechcą zobaczyć drugiego człowieka. Ktoś powie, a co w takiego dziwnego? A jednak, żyjemy w czasach, w których "ja" jest nadrzędnym celem- ja, mój sukces, moja kariera, moje życie, mój czas, więc, może i mój szpik. Twój, ale tylko ten Twój może uratować czyjeś życie. Za często w szpitalach są przypadki, diagnozy, jednostki chorobowe, pesele, sale, a nie ma walczących pacjentów. Zadaniem Drużyny jest bycie głosem tych walczących. Nadal przerażają statystyki: w niemieckim banku dawców zarejestrowanych jest ponad 4 miliony osób, w polskim 200 tysięcy. Potrzeba Armii Szpiku, aby dogonić zachód, a tym samym by ludzie w Polsce nie musieli umierać ? dodaje Robert Kargol.

 

Artykuły - Kultura

Głogowianie wygrali Międzynarodowy Turniej Tańca T...

W ostatni weekend głogowska para taneczna ? Małgorzata Szczęsna i Paweł Pachuta startowali w Międzynarodowym Turnieju Tańca Towarzyskiego BALTIC CUP. Para zaprezentowała się w tańcach latynoamerykańsk [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Głogowianie nie mogą doczekać się teatru. Bilety s...

Za nieco ponad miesiąc (22 listopada) w Głogowie zostanie otworzony Teatr Miejski imienia Andreasa Gryphiusa. To historyczna chwila dla naszego miasta, bo przez 74 lata budynek ten był w ruinie. Z  okazji o [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Kabaret SMILE w Głogowie! Występ już 6 październik...

6 października (niedziela) o godzinie 17.00 w naszym mieście będzie gościła kabaret Smile. Mieszkańcy Głogowa będą mieli okazję zobaczyć najnowszy program ?To się nadaje do kabaretu?. Bilety w cenie [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Sławni aktorzy w Głogowie! 12 października będzie ...

12 października do Głogowa przyjadą sławni aktorzy. W naszym mieście zagoszczą między innymi: Klaudia Helejcio, Rafał Cieszyński, Tomasz Os?wiecin?ski oraz Alz?beta Lenska. Aktorzy wystąpią w spektak [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Chrobry prowadzi badanie wśród kibiców. Chcą pozna...

Chrobry Głogów chce poznać opinie kibiców na temat klubu. Pomóc w tym ma nowy projekt Fortuna 1 liga. Klubu mogą skorzystać z wiedzy firmy badawczej Sport Analytics i wspólnie przygotować i przeanalizo [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
To będzie wyjątkowa lekcja WF-u! Monika Pyrek przy...

Lekkoatletka Monika Pyrek poprowadzi alternatywną lekcję WF-u dla najmłodszych mieszkańców Głogowa. W tej wyjątkowej lekcji będzie mogło wziąć udział ponad 500 dzieci. Monika Pyrek odwiedzi Głogów [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Do trzech razy sztuka. Piotrowski wraca do Chrobre...

Wczoraj (14 października) Chrobry Głogów pozyskał nowego zawodnika. W pomarańczowo ? czarnych barwach będzie wystawać Damian Piotrowski. To trzecie podejście do Chrobrego w karierze 32-letniego zawodnik [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Pierwsza mecz w pierwszej lidze i pierwsza porażka...

W ubiegłą sobotę (5 października) SPS Chrobry Głogów zagrał swój pierwszy mecz w pierwszej lidze. Pomarańczowo ? czarni zmierzyli się na wyjeździe z MS PZPS I Spała. Po pięciu setach lepsi okazali  [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Galerie foto

Magiczna moc bajek w PP15

Przedszkole Publiczne numer 15 w Głogowie wzięło udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym pod nazwą  "Magiczna moc bajek". Przedszkolaki wspólnie z rodzicami stworzyły dyniowe ozdoby inspirowane  [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Otwarcie Parku Handlowego Multibox w Głogowie

24 października o godzinie 10.00 został oficjalnie otworzony Park Handlowy Multibox. Nowa galeria przyciągnęła tłumy mieszkańców, którzy liczyli na promocje i darmowe gadżety. Pierwsi klienci pojawili [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Chrobry Głogów - Zagłębie Sosnowiec (3:0)

23 października Chrobry Głogów rozegrał mecz z Zagłębiem Sosnowiec. Pomarańczowo - czarni zagrali dobry mecz i po 90 minutach gry cieszyli się ze zwycięstwa 3:0. Fot. Magdalena Ruta. 

CZYTAJ WIĘCEJ...

Współpracujemy z: