Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Krzysztof Jaryczewski w walce przeciwko uzależnieniu

W ubiegłą środę (5 marca) w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie odbyło się spotkanie z młodzieżą w ramach kampanii pod nazwą ?Zero tolerancji dla narkotyków?. Organizatorem kampanii jest Zespół Szkół Politechnicznych, Miejskie Centrum Wspierania Rodziny i Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie. Z tej okazji w do Głogowa przyjechał Krzysztof Jaryczewski, muzyk rockowy, lider i pierwszy wokalista zespołu Oddział Zamknięty. O nałogach i o tym jak należy rozmawiać z młodzieżą z Krzysztofem Jaryczewskim rozmawiała Magdalena Ruta.

 

Magdalena Ruta: W rozmowie z młodzieżą porusza Pan waży temat, bo temat uzależnień. Co chce im Pan przekazać?

Krzysztof Jaryczewski: Prowadzę takie spotkania już od paru lat i zwykle staram się uświadomić młodym ludziom, kim dla siebie są. Zadaje im pytanie, czy są dla siebie kimś ważnym, czy mają dla siebie szacunek, czy siebie akceptują i czy siebie kochają. Jeżeli ich odpowiedzi są twierdzące to uzależnienia to jest zabijanie się na raty, w związku z tym to jest przeciwieństwo tego szacunku i miłości dla siebie.

Magdalena Ruta: Pan sam też miał styczność z narkotykami. Na pewno trudno było z tego wyjść. Co może pomóc w takiej sytuacji?

Krzysztof Jaryczewski: Na pewno samemu jest bardzo często i nie znam przypadków żeby ktoś sobie sam poradził. Z reguły jest potrzebna profesjonalna pomoc. Żeby chcieć z tego wyjść musi się wydarzyć coś takiego, co dotrze i uzmysłowi, że to jest problem. Jeżeli ktoś nie będzie chciał się leczyć to nic z tego nie wyjdzie.

Magdalena Ruta: A takie prelekcje mogą pomóc?

Krzysztof Jaryczewski: Prelekcje mogą pomóc, ale myślę, że bardziej tym, którzy są przed sięgnięciem po używki, a nie tym, którzy biorą. Jeżeli ktoś już ma problem to takie gadki nic nie dają. Ja nie jestem terapeutą, ani psychologiem, ani psychiatrą. Ja młodzieży mówię ze swojej pespektywy, jakie są zgubne poglądy na temat uzależnień. Myśli się, że one dają mądrość, zabawę, a tak naprawdę to tylko iluzja. Używki z reguły prowadzą do jeszcze większych problemów niż te, które mamy pierwotnie. Krótko mówiąc alkohol i narkotyki niczego nie załatwiają.

Magdalena Ruta: W czasie prelekcji rozmawia Pan z młodzieżą w wieku od 16 do 19 lat. Czy to jest wiek narażony na takie wybryki?

Krzysztof Jaryczewski: Może ten, może trochę wcześniej. To się różnie zaczyna. Dzisiaj młodzież startuje wcześniej. Moja 15 ? letnia córka ma już za sobą epizod z paleniem papierosów. Dzisiaj, w porównaniu do moich czasów, jest większa dostępność wszystkiego. Jednak ludzie potrafią się uzależnić w różnym wieku. Znam i takich, co dopiero po trzydziestce wpadli w szpony nałogu. Jednak faktycznie młodzież jest na to najbardziej narażona. Teraz oni próbują wszystkiego.

Magdalena Ruta: Ma Pan także doświadczenie, jako rodzic. Co w takim razie mógłby Pan doradzić rodzicom, którzy zauważają u swoich dzieci pierwsze syndromy nałogu?

Krzysztof Jaryczewski: Przede wszystkim rozmawiać. Nawet wtedy, kiedy pierwszych syndromów jeszcze nie widać. Używki nie mogę być tematem tabu. Trzeba o tym rozmawiać otwartym tekstem. Młody człowiek musi dostać rzetelną wiedzę na ten temat, bo tak naprawdę to on później wybiera. Mi nikt nie powiedział: ?słuchaj stary to jest Twoje życie i to Ty wybierasz, ale konsekwencje są takie i takie?. Z drugiej strony mi ojciec mówił, że palenie jest szkodliwe, ale sam palił dwie paczki dziennie. To jest słabe, więc rodzice muszą też pokazać swoją postawę. Nie tylko przez gadanie się wychowuje, ale także przez przykład.

Magdalena Ruta: Wśród niektórych ludzi istnieje przekonanie, że marihuana nie jest narkotykiem i można ją spożywać, bo rozwesela i odpręża. Jakie jest Pana zdanie na ten temat?

Krzysztof Jaryczewski: Uważam, że jeżeli chodzi o konsekwencje społeczne to na pewno marihuana jest mniej szkodliwa niż alkohol. Natomiast to nie jest tak, że można sobie jarać ile się chce i nic się w życiu nie wydarzy. To uzależnia może nawet bardziej psychicznie niż fizycznie. Poza tym człowiek się odrywa od rzeczywistości i to niczego nie załatwia, bo te problemy, od których ktoś chce uciec i tak zostają. To daje jakiś tam stopień rozluźnienia, ale na dłuższa metę nic nie zmienia. Powoduje też psychozy. Takie myślenie, że maryha jest w porządku jest, więc bardzo niebezpieczne. Z drugiej strony jestem za legalizacją wszystkiego, bo każdy z nas ma swój wybór.

Magdalena Ruta: Dziękuje za rozmowę. 

Szantażyści w rękach policji. Chcieli wyłudzić 2 tys. zł
Arkadiusz Orman

35-letnia kobieta i jej 31-letni partner próbowali dorobić się w nielegalny sposób. Byli pewni, że ich plan się powiedzie. Teraz mogą trafić za kratki na 3 lata.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Zabraknie miejsca na cmentarzu przy ul. Świerkowej?
Arkadiusz Orman

Otrzymaliśmy niepokojące wiadomości od naszych Czytelników, którzy martwią się, że niebawem cmentarz na osiedlu Brzostów będzie przepełniony. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Kiedy można rejestrować się na pobranie wymazu w kierunku COVID-19?
Arkadiusz Orman

Godziny pracy Punktu Pobrań obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) uległy zmianie. Sprawdź, kiedy można się zarejestrować!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Oferował szczepionki na COVID-19. Został złapany
Arkadiusz Orman

26-letni programista z Katowic ogłaszał się w Internecie, że ma na sprzedaż nie tylko szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawek, ale również negatywne testy. Jego biznes szybko został zamknięty.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Artykuły - Kultura

Muzeum zaprasza na wirtualne spotkania

Oferta jest kierowana do przedszkolaków, dzieci, młodzieży szkolnej, a także studentów wyższych uczelni.

CZYTAJ WIĘCEJ
Konkurs literacki z okazji Walentynek

Hasło to "Jak mnie kochasz?". Zobacz regulamin i wygraj atrakcyjne nagrody!

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Gdzie obejrzeć relację z meczu Chrobrego?

Z powodu pandemii COVID-19 mecz Chrobrego Głogów z Górnikiem Polkowice zostanie zorganizowany bez udziału publiczności. Jednak fani pomarańczowo-czarnych mogą zobaczyć rywalizację, dzięki telewizyjnej [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Dostali szansę. Czy ją wykorzystają?

Olaf Zygmunt i Kacper Pietrzczyk zostali włączeni do kadry pierwszej drużyny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Współpracujemy z: