Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Została mamą małego kangura!

Głogowianka Jagoda Kosmala dała się poznać mieszkańcom naszego miasta jako wielka miłośniczka zwierząt. W ostatnim czasie zorganizowała ogólnopolską akcję Odschroniskuj Mnie, która ma na celu pomoc w wyszukiwaniu domów dla bezdomnych kotów i psów. Zajęła się także małym Kajtusiem ? psem, który swoim urokiem osobistym podbił serca wielu internautów. Na tym jednak nie koniec, bo Jagoda w ostatnim czasie została mamą?kangura o imieniu Plastuś.

 

Fot. archiwum prywatne

Magdalena Ruta: Były bezdomne psy, koty ? teraz jednak można powiedzieć, że weszłaś na zupełnie nowy poziom, bo pojawił się?kangur. To chyba zupełnie inne doświadczenie?

Jagoda Kosmala: To prawda. Mały kangur nawiązuje z opiekunem zupełnie inną relację niż kilkutygodniowy szczeniak czy kociak. Psy i koty są mimo wszystko bardziej samodzielnie, a Plastuś to bardziej taki "synuś mamusi". Jak się czegoś wystraszy to wskakuje mi na ręce albo kolana, uwielbia się przytulać. Często też śpi wtulony we mnie, a ja nie mam wtedy zazwyczaj sumienia go budzić.

Magdalena Ruta: Co jest najtrudniejsze w opieką nad takim małym kangurem?

Jagoda Kosmala: Ciężko powiedzieć, co jest najtrudniejsze. Chyba to, że opieka nad torbaczem jest zdecydowanie dłuższa niż nad psem czy kotem. Także o ile odkarmiając szczeniaka po kilku tygodniach jest on już w miarę samodzielny i można odpocząć, o tyle w przypadku kangura to nie będzie kilka tygodni, a kilka najbliższych miesięcy. Drugim utrudnieniem dosyć znaczącym był fakt, że w Polsce udało nam się znaleźć tylko jedną osobę, która potrafiła nam powiedzieć jak się tym zająć. Większość osób w ogrodach zoologicznych rozłożyła ręce. Pan Andrzej Gutkowski bardzo nam pomógł i pomaga nadal podpowiadając co i jak robić. Do tego tłumaczyłam publikację na temat odchowu torbaczy w Stanach, a po materiale w TVN skontaktował się z nami pan mieszkający w Australii i zajmujący się tam torbaczami. Co chwilę dowiadujemy się czegoś nowego, trochę dodajemy od siebie obserwując Plastusia i póki co to się sprawdza.

Fot. archiwum prywatne

Magdalena Ruta: Musicie karmić go mlekiem, przytulać, pewnie też układać do snu ? prawie jak dziecko ? jak długo to będzie trwać? Kiedy kangur stanie się samodzielny?

Jagoda Kosmala:  Szczerze? Nie mamy zielonego pojęcia, ponieważ nie wiemy dokładnie, w jakim wieku jest Plastuś. Korzystając z tabeli stworzonej przez producenta mleka dla torbaczy wywnioskowaliśmy, że mały może mieć około 150-160 dni. Ale ile ma naprawdę? Nie wiem. W każdym razie kilka najbliższych miesięcy na pewno spędzi pod naszą opieką.

Magdalena Ruta: A co się z nim stanie, kiedy będzie już samodzielny?

Jagoda Kosmala: Kiedy będzie w pełni samodzielny zostanie wcielony do stada - zapozna się z Polą i Tolą - dwoma walabiami, które już w stajni mieszkają (w siedzibie  Stowarzyszenia na rzecz Rehabilitacji, Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych - BENEK z Szewc  koło Poznania ? przypomina redakcja) i zostanie wraz z nimi.

Magdalena Ruta: Czyli nie ma możliwości, żeby wrócił do swojej kangurzej mamy?  

Jagoda Kosmala: Nie. Jeszcze zanim trafił pod naszą opiekę były próby wsadzenia go do torby, ale matka cały czas go wyrzucała.

Magdalena Ruta: Zostałaś mamą małego kangurka, ale masz też inne ?dzieci? między innymi ulubieniec Internetu Kajtuś. Jak udaje Ci się to wszystko pogodzić?

Jagoda Kosmala: Niestety, ale całe życie trzeba było podporządkować maluchom. O życiu towarzyskim można w tej chwili jedynie pomarzyć

Magdalena Ruta: Teraz wychodzi na to, że jeżeli chodzi o opiekę nad zwierzętami to nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych. To jakie ?egzotyczne? zwierzę będzie następne?

Jagoda Kosmala: Wydaję mi się, że przez te kilka lat często udowadniałam, że każde życie jest dla mnie ważne. Sąsiedzi teraz już nawet nie reagują, kiedy na moim podwórku zobaczą bociana czy łabędzia, choć początkowo przecierali oczy ze zdumienia. Oczywiście nie jestem alfą i omegą, ciągle się doszkalam i słucham rad mądrzejszych od siebie. Bo choćby nam się wydawało, że wiemy już wszystko, to prędzej czy później trafi się zwierzak, który przewróci wszystkie teorie do góry nogami. A co będzie następne? Niektórzy wróżą nam hipopotama. A tak na poważnie to może nie egzotyk, ale prawdopodobnie kolejny podopieczny do naszego żłobka dołączy już w najbliższych dniach. Ale jeszcze nie zdradzę co to będzie.

Fot. archiwum prywatne.

Magdalena Ruta: Wychowywanie kangurów, źrebaków, sarenek, psów i kotów ? praktycznie jednocześnie ? jest zapewne bardzo męczące. Nie masz czasami dosyć? Rozumiem, że wszystko rekompensuje Ci miłość do zwierzaków i pasja pomagania?

Jagoda Kosmala: Opieka nad takim stadkiem jest męcząca, ale głównie ze względu na wstawanie w nocy. Śmiejemy się, że wyglądamy już jak zombie. Ale dość nie mam. To uzależnia. A wdzięczność tych istotek jest najlepszą nagrodą. Na przykład za każdym razem, kiedy siadam albo kładę się w boksie sarenek to jedna z nich ? Zosia ? zawsze kładzie się obok mnie.  Jest też źrebak Galopek - mimo, że czasem pokazuje "rogi", to również przychodzi i dopomina się o pieszczoty. Kajtuś to w ogóle jest synuś mamusi, z racji tego, że wszędzie ze mną jeździ. Są jeszcze dwa małe kociaki, które też zostały odchowane na butelce, ale teraz opiekę nad nimi przejęła Magda Hołownia, żebym ja miała więcej luzu. Także jak to mówią "sukces ma wielu ojców", a w tym przypadku również kilka "matek".

Fot. archiwum prywatne.

Magdalena Ruta: Dziękuje za rozmowę.

Artykuły - Kultura

Głogowianie wygrali Międzynarodowy Turniej Tańca T...

W ostatni weekend głogowska para taneczna ? Małgorzata Szczęsna i Paweł Pachuta startowali w Międzynarodowym Turnieju Tańca Towarzyskiego BALTIC CUP. Para zaprezentowała się w tańcach latynoamerykańsk [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Głogowianie nie mogą doczekać się teatru. Bilety s...

Za nieco ponad miesiąc (22 listopada) w Głogowie zostanie otworzony Teatr Miejski imienia Andreasa Gryphiusa. To historyczna chwila dla naszego miasta, bo przez 74 lata budynek ten był w ruinie. Z  okazji o [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Kabaret SMILE w Głogowie! Występ już 6 październik...

6 października (niedziela) o godzinie 17.00 w naszym mieście będzie gościła kabaret Smile. Mieszkańcy Głogowa będą mieli okazję zobaczyć najnowszy program ?To się nadaje do kabaretu?. Bilety w cenie [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Sławni aktorzy w Głogowie! 12 października będzie ...

12 października do Głogowa przyjadą sławni aktorzy. W naszym mieście zagoszczą między innymi: Klaudia Helejcio, Rafał Cieszyński, Tomasz Os?wiecin?ski oraz Alz?beta Lenska. Aktorzy wystąpią w spektak [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Chrobry prowadzi badanie wśród kibiców. Chcą pozna...

Chrobry Głogów chce poznać opinie kibiców na temat klubu. Pomóc w tym ma nowy projekt Fortuna 1 liga. Klubu mogą skorzystać z wiedzy firmy badawczej Sport Analytics i wspólnie przygotować i przeanalizo [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
To będzie wyjątkowa lekcja WF-u! Monika Pyrek przy...

Lekkoatletka Monika Pyrek poprowadzi alternatywną lekcję WF-u dla najmłodszych mieszkańców Głogowa. W tej wyjątkowej lekcji będzie mogło wziąć udział ponad 500 dzieci. Monika Pyrek odwiedzi Głogów [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Do trzech razy sztuka. Piotrowski wraca do Chrobre...

Wczoraj (14 października) Chrobry Głogów pozyskał nowego zawodnika. W pomarańczowo ? czarnych barwach będzie wystawać Damian Piotrowski. To trzecie podejście do Chrobrego w karierze 32-letniego zawodnik [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Pierwsza mecz w pierwszej lidze i pierwsza porażka...

W ubiegłą sobotę (5 października) SPS Chrobry Głogów zagrał swój pierwszy mecz w pierwszej lidze. Pomarańczowo ? czarni zmierzyli się na wyjeździe z MS PZPS I Spała. Po pięciu setach lepsi okazali  [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Galerie foto

Magiczna moc bajek w PP15

Przedszkole Publiczne numer 15 w Głogowie wzięło udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym pod nazwą  "Magiczna moc bajek". Przedszkolaki wspólnie z rodzicami stworzyły dyniowe ozdoby inspirowane  [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Otwarcie Parku Handlowego Multibox w Głogowie

24 października o godzinie 10.00 został oficjalnie otworzony Park Handlowy Multibox. Nowa galeria przyciągnęła tłumy mieszkańców, którzy liczyli na promocje i darmowe gadżety. Pierwsi klienci pojawili [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Chrobry Głogów - Zagłębie Sosnowiec (3:0)

23 października Chrobry Głogów rozegrał mecz z Zagłębiem Sosnowiec. Pomarańczowo - czarni zagrali dobry mecz i po 90 minutach gry cieszyli się ze zwycięstwa 3:0. Fot. Magdalena Ruta. 

CZYTAJ WIĘCEJ...

Współpracujemy z: