Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Izabela Owczarek: Dbamy o czytelnictwa i zachowanie tradycji

W ostatnim czasie Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie otrzymała dwa dofinansowania od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jedno z nich promocji literatury i czytelnictwa. Otrzymane pieniądze stały się pretekstem do rozmowy o tym jak należy promować czytelnictwo i co powinno być ważne dla młodych ludzi. Z dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie, Izabelą Owczarek rozmawiała Magdalena Ruta.

Magdalena Ruta: Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie otrzymała 10 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na promocje czytelnictwa. To duże wyróżnienie?

Izabela Owczarek: To są pieniądze, które otrzymaliśmy w ramach projektu promocji czytelnictwa. Każda z bibliotek może być wnioskodawcą. Piszę się projekt i jest on oceniany. W tym roku było bardzo dużo wniosków złożonych przez różne instytucje kulturalne i to naprawdę jest wyróżnienie, bo jesteśmy jedną z nielicznych bibliotek, które otrzymały dofinansowanie. Trzeba było sobie zapracować dobrym projektem i dobrym pomysłem. Co prawda wnioskowaliśmy o większą kwotę, bo 20 tysięcy, ale będziemy starać się przystosować się do otrzymanej kwoty.

Magdalena Ruta: W takim razie, jaki to projekt?

Izabela Owczarek: Projekt nazywa się ?Czytam, bo lubię?. W ramach niego zorganizujemy około 22 spotkania autorskie, głównie dla dzieci i młodzieży. Wśród zaproszonych autorów będą takie osoby jak: Rafał Witek, Eliza Piotrowska, Andrzej Grabowska, Renata Piątkowska, Zofia Stanecka, Paweł Bakuła, Olga Sawicka, więc bardzo dużo tych nazwisk. Niektórzy z nich byli już u nas, inni pojawią się po raz pierwszy. Planujemy też prezentacje teatralne dla najmłodszych, bo one cieszą się dużą popularnością, będą warsztaty ilustratorskie z Małgorzatą Flis i Edwardem Lutczynem oraz warsztaty edukacyjne na temat papieru czerpanego. ?Czytam, bo lubię? to nie jest nasze hasło. Twarzą tego projektu miała być Dorota Wellman, który prowadzi taki program. Ona miała rozpocząć taką kampanię na rzeczy czytania u nas, ale nie wystarczy środków na to żeby zaprosić Dorotę Wellman. Jednak chcemy zaprosić Michała Rusinka.

Magdalena Ruta: Propagowanie czytelnictwa to ważne zadanie dla biblioteki?

Izabela Owczarek: Oprócz projektu ?Czytam, bo lubię? w naszych bibliotekach odbywają się różnego rodzaju inne przedsięwzięcia związane z czytelnictwem: Głogowskie Dni Książki, pasowanie na czytelnika, Tydzień Bibliotek, Konfrontacje Literackie. Także takich działań kulturalno- literackich nie brakuje. Mój osobisty naciska jest taki żeby było tych spotkań wokół czytania jak najwięcej, bo czytanie to jest bardzo ważna umiejętność.

Magdalena Ruta: Z Pani obserwacji, czytelnictwa w Głogowie wzrasta, maleje, czy utrzymuje się na tym samym poziomie?

Izabela Owczarek: Od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie z niewielką tendencją wzrostową. My obserwujemy, że coraz więcej jest takich rodziców, którzy dbają o edukacje czytelniczą swoich pociech. To jest bardzo budujące, ale próbujemy trafić także do tych dzieci, których nikt nigdy do biblioteki nie przyprowadzi. Tak żeby dzieci wiedziały, że istnieje możliwość za darmo wypożyczenia książki. Dlatego organizujemy bardzo dużo spotkań bibliotecznych dla dzieci z w wieku przedszkolnym, czy dla dzieci ze szkół podstawowych. Nasze konspekty są bardzo duże. Wspominamy o znanych autorach, ale też mówimy o tradycji świąt Bożego Narodzenia. Zauważyliśmy, że ciągle jest duża potrzeba mówienia o tradycji, bo dzieci coraz mniej o niej wiedzą.

Magdalena Ruta: Ostatnio na ławce przy bibliotece na Koperniku usiadł miś, który zachęcał do czytania i odwiedzania biblioteki. Myśli Pani, że to dobry pomysł na zachęcenie do czytania?

Izabela Owczarek: Myślę, że tak. Wszystkie takie działania, które zaskakują i wzbudzają zainteresowanie osób myślę, że są skuteczne. Nawet elewacja biblioteki na Koperniku budzi zainteresowanie i przyciąga uwagę. Siedzący misiu, który przyciąga uwagę też jest dobrym pomysłem, aczkolwiek muszę się przyznać, że nic nie wiedziałam o tym pomyśle.

Magdalena Ruta: A propos elewacji Roma Ligocka odwiedzając Głogów zwróciła uwagę na elewacje budynku biblioteki przy ulicy Jedności Robotniczej i zaproponowała jej zmianę?

Izabela Owczarek: Tak, Roma Ligocka jest malarką i pisarką, więc dosyć plastycznie postrzega elementy architektury. Kiedy pojawiła się przed naszym budynkiem powiedziała ?O Boże, jaka dziwna kolorystyka? i zaproponowała, że powinno się tu znaleźć drzewo z książkami. Być może ten pomysł jest bardzo dobry i za parę lat jak będziemy zmieniać kolorystykę biblioteki to być może uwzględnimy pomysł Romy Ligockiej.

Magdalena Ruta: Wyczuwa Pani taki trend, że w dzisiejszych czasach należy wychodzić do czytelników?

Izabela Owczarek: Tak, ale ja cały czas chciałabym się trzymać tej dziedziny związanej z literaturą, a w dużych placówkach obecnie dzieje się już wszystko. Biblioteki łącza ze sobą elementy muzeum, czy Miejskich Ośrodków Kultury. Nie wiem, czy dla mnie ten kierunek jest odpowiedni. Oczywiście to jest moja indywidualna ocena jednak ja chce do biblioteki zapraszać ludzi, którzy kojarzą się z książką żeby po spotkaniu sięgać po literaturę.

Magdalena Ruta: Dziękuje za rozmowę. 

Szantażyści w rękach policji. Chcieli wyłudzić 2 tys. zł
Arkadiusz Orman

35-letnia kobieta i jej 31-letni partner próbowali dorobić się w nielegalny sposób. Byli pewni, że ich plan się powiedzie. Teraz mogą trafić za kratki na 3 lata.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Zabraknie miejsca na cmentarzu przy ul. Świerkowej?
Arkadiusz Orman

Otrzymaliśmy niepokojące wiadomości od naszych Czytelników, którzy martwią się, że niebawem cmentarz na osiedlu Brzostów będzie przepełniony. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Kiedy można rejestrować się na pobranie wymazu w kierunku COVID-19?
Arkadiusz Orman

Godziny pracy Punktu Pobrań obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) uległy zmianie. Sprawdź, kiedy można się zarejestrować!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Oferował szczepionki na COVID-19. Został złapany
Arkadiusz Orman

26-letni programista z Katowic ogłaszał się w Internecie, że ma na sprzedaż nie tylko szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawek, ale również negatywne testy. Jego biznes szybko został zamknięty.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Artykuły - Kultura

Muzeum zaprasza na wirtualne spotkania

Oferta jest kierowana do przedszkolaków, dzieci, młodzieży szkolnej, a także studentów wyższych uczelni.

CZYTAJ WIĘCEJ
Konkurs literacki z okazji Walentynek

Hasło to "Jak mnie kochasz?". Zobacz regulamin i wygraj atrakcyjne nagrody!

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Gdzie obejrzeć relację z meczu Chrobrego?

Z powodu pandemii COVID-19 mecz Chrobrego Głogów z Górnikiem Polkowice zostanie zorganizowany bez udziału publiczności. Jednak fani pomarańczowo-czarnych mogą zobaczyć rywalizację, dzięki telewizyjnej [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Dostali szansę. Czy ją wykorzystają?

Olaf Zygmunt i Kacper Pietrzczyk zostali włączeni do kadry pierwszej drużyny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Współpracujemy z: