Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Bogdan Kaleta: W Głogowie jest spokojnie i bezpiecznie

Rozpoczynamy kolejny cykl na portalu nasz-glogow.pl. Tym razem we współpracy z serwisem PawlaNews będziemy sprawdzać jak wygląda praca poszczególnych grup zawodowych. Zaczynamy od policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.  W jedno z popołudni dołączyliśmy do patrolu prewencji Grzegorza Szewca i Artura Nalepińskiego, którzy patrolują osiedle Śródmieście, Chrobry oraz Stare Miasto.

 

Codziennie na ulicę Głogowa wyjeżdżają patrole prewencji.  Są na naszych ulicach, aby mieszkańcy czuli się bezpieczniej i żeby w każdej chwili można było podjąć interwencje. Druga zmiana rozpoczyna się o godzinie 14.00 odprawą prowadzoną przez zastępcę naczelnika wydziału prewencji, Dariusza Sobociaka. Policjanci są instruowani na temat spraw, które mogą wydarzyć się w tym dniu na terenie Głogowa. Następnie Grzegorz Szewc i Artur Nalepiński wsiadają do radiowozu typu bus i rozpoczynają patrolowanie swojego rejonu,  czyli osiedla Śródmieście, Chrobry oraz Stare Miasto. Już po kilku minutach patrolu mamy do czynienia z pierwszą interwencją publiczną. Na ulicy Towarowej policjanci zauważają dwóch młodych mężczyzn spożywających alkohol. ? To typowa interwencja policjantów wobec osób, które w miejscu publicznym spożywają alkohol. Tego robić nie wolno i policjanci muszą w takiej sytuacji zareagować ? mówi Bogdan Kaleta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie. Mężczyźni otrzymali mandaty w wysokości 100 złotych. Przy okazji zostali także sprawdzeni w specjalnej bazie danych. ? To rutynowe działanie. Za każdym razem sprawdzamy, czy osoba przez nas zatrzymana nie jest osobom poszukiwaną za jakieś przestępstwa lub zaginioną ? tłumaczy Bogdan Kaleta. Przy okazji okazało się, że mieszkańcy Głogowa są bardzo kulturalni, bo policjanci po wręczeniu mandatu usłyszeli ?dziękuje? od zatrzymanych mężczyzn.

Następna interwencja ma miejsce około godziny 15.00 na ulicy Folwarczej. Policjanci z naszego patrolu wezwani są na interwencje domową. Na miejscu okazuje się, że cała kłótnia, w której interweniowali policjanci, rozegrała się o? dostęp do balkonu. ? Małżeństwo w trakcie rozwodu nie mogło dojść do porozumienia, które z nich ma aktualnie przebywać na balkonie. Kobieta chciała powieszać pranie, a mężczyzna palił w tym czasie papierosa. Sprawa zakończyła się pouczeniem ? mówi Bogdan Kaleta. Na koniec naszej przygody do policyjnego busa musieliśmy przyjąć dodatkowego pasażera. Mężczyzna w wieku około 60 lat nietrzeźwy wszczął awanturę w domu i jego konkubina powiadomiła policje. Kobieta bała się o swoje zdrowie i poprosiła, aby mężczyzna został przewieziony na izbę wytrzeźwień.

 Z doświadczeń wynika, że większość interwencji, jakich podejmuje się policyjny patrol to interwencje publiczne, na drugim miejscu są interwencje domowe. ? Czasami policja wzywana jest w takich przypadkach, że trudno byłoby się tego spodziewać. Dobrym przykładem jest interwencja o dostęp do balkonu. Zdarzają się też kłótnie rodzinne o sprawy majątkowe. Najczęściej te interwencje nie skutkują żadnymi poważnymi zdarzeniami. Natomiast jeżeli chodzi o interwencje publiczne to dotyczą one drobnych przewinień takich jak zaśmiecanie, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, niszczenie mienia, wandalizm. Dodatkowo niemal codziennie zdarzają się także poważniejsze interwencje dotyczące cięższych przestępstw. Jednak ogólnie możemy mówić, że w Głogowie jest spokojnie i bezpiecznie ? mówi Bogdan Kaleta.

W Głogowie w ciągu dnia na drogach można spotkać kilka patroli. Oprócz patroli interwencyjnych na mieście są także patrole ruchu drogowego, patrol operacyjny, policjanci wydziału dochodzeniowo ? śledczego, policyjni wywiadowcy,  dzielnicowi oraz patrol przewodnika psa. 

Materiał przygotowali: Magdalena Ruta i Paweł Szuber. Kliknij żeby zobaczyć galerie zdjęć wykonaną w czasie przygotowywania materiału. 

Szantażyści w rękach policji. Chcieli wyłudzić 2 tys. zł
Arkadiusz Orman

35-letnia kobieta i jej 31-letni partner próbowali dorobić się w nielegalny sposób. Byli pewni, że ich plan się powiedzie. Teraz mogą trafić za kratki na 3 lata.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Zabraknie miejsca na cmentarzu przy ul. Świerkowej?
Arkadiusz Orman

Otrzymaliśmy niepokojące wiadomości od naszych Czytelników, którzy martwią się, że niebawem cmentarz na osiedlu Brzostów będzie przepełniony. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Kiedy można rejestrować się na pobranie wymazu w kierunku COVID-19?
Arkadiusz Orman

Godziny pracy Punktu Pobrań obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) uległy zmianie. Sprawdź, kiedy można się zarejestrować!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Oferował szczepionki na COVID-19. Został złapany
Arkadiusz Orman

26-letni programista z Katowic ogłaszał się w Internecie, że ma na sprzedaż nie tylko szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawek, ale również negatywne testy. Jego biznes szybko został zamknięty.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Artykuły - Kultura

Muzeum zaprasza na wirtualne spotkania

Oferta jest kierowana do przedszkolaków, dzieci, młodzieży szkolnej, a także studentów wyższych uczelni.

CZYTAJ WIĘCEJ
Konkurs literacki z okazji Walentynek

Hasło to "Jak mnie kochasz?". Zobacz regulamin i wygraj atrakcyjne nagrody!

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Gdzie obejrzeć relację z meczu Chrobrego?

Z powodu pandemii COVID-19 mecz Chrobrego Głogów z Górnikiem Polkowice zostanie zorganizowany bez udziału publiczności. Jednak fani pomarańczowo-czarnych mogą zobaczyć rywalizację, dzięki telewizyjnej [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Dostali szansę. Czy ją wykorzystają?

Olaf Zygmunt i Kacper Pietrzczyk zostali włączeni do kadry pierwszej drużyny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Współpracujemy z: