Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

W straży jak w rodzinie

Kontynuujemy cykl we współpracy z serwisem PawlaNEWS, w którym sprawdzamy jak wygląda  praca poszczególnych grup zawodowych. Tym razem zagościliśmy w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie, czyli w drugim domu każdego strażaka.

Strażacy pracują w systemie 24 godziny pracy, 48 godzin wolnego. ? Każdy dzień rozpoczyna się zmianą służby, która rozpoczyna się o godzinie 7.30. Później jest czas wolny na poranną kawę i przygotowanie do zajęć. Następnie od godziny 9.00 do godziny 12.00 przeprowadzane są zajęcia szkoleniowe. Oczywiście w momencie, kiedy jest jakieś zdarzenie to zajęcia są przerywane. System szkolenia jest tak przewidziany, że zajęcia prowadzone są od poniedziałku do piątku. Mamy także dwie godziny zajęć fizycznych. Na każdej zmianie pracuje dziewięciu strażaków. W tym dwóch dowódców, trzech kierowców i jeden operator na drabinę. To jest taki standard, który musi być zawsze. Oczywiście w przypadku większych zdarzeń strażaków ściąga się z dyżuru domowego lub z wolnego ? mówi Artur Szlempo, dowódca jednostki ratowniczo ? gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Jednak zanim informacja o zdarzeniu dotrze do strażaków wszystko rozpoczyna się na Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie, czyli miejscu gdzie odbierane są wszystkie zgłoszenia. ? Informacje o jakimiś zagrożeniu może zgłosić każdy mieszkaniec telefonicznie lub drogą radiową. W tej chwili mamy tutaj podłączony telefon alarmowy 998, a numer 112 odbierany jest we Wrocławiu. Strażak, który tutaj pracuje przyjmując zgłoszenie, dysponuje zastępy i strażaków do zdarzenia. Wszystko opiera się o procedury. W zależności od kategorii zdarzenia decyduje ile samochodów i strażaków wysłać. Dyspozytor kontroluje i koordynuje działania także, gdy strażacy są już na miejscu. Generalnie jest to takie serce straży pożarnej i na dyspozytorze bardzo duża odpowiedzialność ciąży ? mówi Paweł Dziadosz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.  

W trakcie przygotowania naszego materiału miał miejsce duży pożar wagonu przewożącego złom na stacji PKP w Głogowie.  - Podczas prac spawalniczych doszło zaprószenia ognia. Zapaliły się elementy łatwo palne. Nasze działania polegały na podaniu dwóch prądów piany ciężkiej oraz użyciu systemu Cobra. W akcji gaśniczej brało 12 strażaków i trzy zastępy straży pożarnej w tym wóz strażacki cysterna ? mówi Zbigniew Hofman, dowódca akcji. Jednak praca strażaków to nie tylko pożary. ? W tej chwili na całość wszystkich zdarzeń pożary to tylko 30 procent. Najczęściej strażacy wyjeżdżają do zdarzeń na drogach. Strażacy wyjeżdżają także do zdarzeń związanych z warunkami atmosferycznymi. Kiedy jest ulewa lub silne wiatry, wtedy pomoc strażaków potrzebna jest w wielu miejscach ? mówi Paweł Dziadosz.  Zdarzają się także nietypowe zgłoszenia. ? Dostaliśmy kiedyś zgłoszenie do dzika, który wpadł do kratki ściekowej i było trzeba go wydobyć stamtąd ? mówi Tomasz Pawlik, starszy strażak w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie. ? Kiedyś dostaliśmy zapowiedź, że ma wyjechać wóz z drabiną. Na miejscu okazało się, że cenna papuga uciekła z klatki i właściciele chcieli żebyśmy ją złapali. Niestety nie udało się jej złapać, bo papuga jak każdy ptak, kiedy tylko nas zobaczyła to uciekała i nawet nie zdążyliśmy się rozłożyć. Nie mniej jednak pół niedzieli za tą papugą jeździliśmy ? mówi Michał Pilc. Na pomoc strażacy wzywani byli także w przypadku obrączki, która nie mogła zejść z palca.

Głogowscy strażacy zgodnie twierdzą, że komenda to ich drugi dom, a koledzy ze straży to druga rodzina. ? Żyjemy tutaj razem 24 godziny na dobę, więc jest to taka druga rodzina i drugi dom. Kontakty ze sobą utrzymujemy także poza pracą ? dodaje Michał Pilc. ? Jednak spędzamy tu w służbie tak naprawę 1/3 swojego życia razem. To jest szmat czasu i znamy się bardzo dobrze. Jednak nie ma między nami jakiegoś gniewania się na siebie. Oczywiście możemy się z kimś pokłócić, ale za chwile będzie wyjazd i musimy być pewni, że możemy na siebie liczyć ? mówi Artur Rokaszewicz, dowódca zmiany. 

Materiał przygotowała Magdalena Ruta. Zdjęcia Paweł Szuber. Kliknij, żeby zobaczyć galerię z wizyty w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie. 

Szantażyści w rękach policji. Chcieli wyłudzić 2 tys. zł
Arkadiusz Orman

35-letnia kobieta i jej 31-letni partner próbowali dorobić się w nielegalny sposób. Byli pewni, że ich plan się powiedzie. Teraz mogą trafić za kratki na 3 lata.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Zabraknie miejsca na cmentarzu przy ul. Świerkowej?
Arkadiusz Orman

Otrzymaliśmy niepokojące wiadomości od naszych Czytelników, którzy martwią się, że niebawem cmentarz na osiedlu Brzostów będzie przepełniony. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Kiedy można rejestrować się na pobranie wymazu w kierunku COVID-19?
Arkadiusz Orman

Godziny pracy Punktu Pobrań obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) uległy zmianie. Sprawdź, kiedy można się zarejestrować!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Oferował szczepionki na COVID-19. Został złapany
Arkadiusz Orman

26-letni programista z Katowic ogłaszał się w Internecie, że ma na sprzedaż nie tylko szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawek, ale również negatywne testy. Jego biznes szybko został zamknięty.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Artykuły - Kultura

Muzeum zaprasza na wirtualne spotkania

Oferta jest kierowana do przedszkolaków, dzieci, młodzieży szkolnej, a także studentów wyższych uczelni.

CZYTAJ WIĘCEJ
Konkurs literacki z okazji Walentynek

Hasło to "Jak mnie kochasz?". Zobacz regulamin i wygraj atrakcyjne nagrody!

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Gdzie obejrzeć relację z meczu Chrobrego?

Z powodu pandemii COVID-19 mecz Chrobrego Głogów z Górnikiem Polkowice zostanie zorganizowany bez udziału publiczności. Jednak fani pomarańczowo-czarnych mogą zobaczyć rywalizację, dzięki telewizyjnej [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Dostali szansę. Czy ją wykorzystają?

Olaf Zygmunt i Kacper Pietrzczyk zostali włączeni do kadry pierwszej drużyny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Współpracujemy z: