Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Głogów legendami płynący?

Mamy wakacje, a to dla wielu osób oznacza podróże i poznawanie nowych miejsc w Polsce i na świecie. Jednak w myśl przysłowia ?Cudze chwalicie ? swego nie znacie? postanowiliśmy także umożliwić poznanie naszego miasta ? Głogowa. Okazuje się, że na temat Głogowa istnieje wiele ciekawych legend. Co tydzień razem z historykiem Dariuszem Czają będziemy prezentować jedną z nich.

 Legenda o powstaniu kolegiaty

Na początek przybliżymy jedną z najbardziej znanych i najczęściej przytaczanych legend dotyczących naszego miasta. Chodzi o legendę ?Księżna i gołąb? ? a dotyczy ona legendarnego powstania kolegiaty w naszym mieście. Budowę tej reprezentacyjnej głogowskiej świątyni rozpoczęto najprawdopodobniej pod koniec XII wieku, w miejscu kościoła grodowego, który pamiętał czasy słynnej obrony Głogowa przed Niemcami w 1109 roku. Jej budowa zakończyła się dopiero w okresie rządów założyciela księstwa głogowskiego ? Konrada I głogowskiego, który sprawował władzę w Głogowie w latach ok. 1251-1273/74. Według legendy, to jego małżonka, księżna Salomea przyczyniła się do budowy świątyni, wypuszczając gołębia, który swoim lądowaniem wskazać miał miejsce na budowę kościoła.

?Księżna stanęła przy balustradzie. Skinieniem ręki przywołała Danusię. Kapelan pobłogosławił klatkę z gołębiem. Na polecenie księżnej Danusia otworzyła ją. Biały gołąb wyfrunął, wzbił się wysoko w górę i zaczął zataczać koła. Początkowo poszybował nad miastem i wójt Fryderyk poczuł przypływ radości, zdawało się, bowiem, że usiądzie na drzewie rosnącym na rynku. Gołąb jednak poleciał dalej. Ponownie przeleciał obok wieży na drugą stronę Odry i widać zmęczony lotem, usiadł na bramie dawnego grodu.

- Bóg tak chciał. Powiedziała księżna.

- Laudetur Jezus Chrystus ? kanonik nie krył swojej radości.?

Salomea była księżniczką wielkopolską z rodu Piastów, córką księcia wikopolskiego Władysława Odonica. Charakter księżnej wyłania się ze skąpych, ale zgodnych zapisków: dobra, pobożna i prawa, czynem i radą służąca mężowi Konradowi. Legenda o niej i wypuszczeniu z jej inicjatywy gołębię współbrzmi poniekąd z poglądem tych dziejopisów, którzy widzą w Salomei orędowniczkę polskości - przynajmniej w zwyczajach - i dawniejszej tradycji piastowskiej. Salomea urodziła Konradowi sześcioro dzieci. Zmarła młodo, choć dokładnej daty jej śmierci niestety nie znamy. Pochowana została w kościele dominikanów w Głogowie.

?Minęły lata. Na Ostrowiu Tumskim, w miejscu gdzie kiedyś usiadł biały gołąb stanęła murowana, gotycka kolegiata. Księżna nie doczekała zakończenia budowy. Pochowaną ją w kościele św. Piotra. Ale jej syn i następca Konrada na tronie książęcym, Henryk III wykonać kazał dwa piękne posągi fundatorów kolegiaty: Konrada i Salome, które stanęły w niszach po obu stronach prezbiterium. I stały tak przez wieki. Nie imały się ich żadne nieszczęścia, których los, a częściej jeszcze źli ludzie, nie szczędzili świątyni.?

Fot. Materiały TZG 

Jeśli chodzi o powstanie w Głogowie kapituły kolegiackiej to sprawa ta do dziś nie jest do końca wyjaśniona. Z jednej strony uważa się, że ufundowali ją w Głogowie: biskup Heymo możliwe nawet, że wraz z samym księciem Bolesławem Krzywoustym jeszcze w XII wieku. Z drugiej strony to właśnie książęcemu małżeństwu (tj. Konradowi i Salomei) przypisuje się nie tylko fundację samej kapituły, ale również odbudowę świątyni oraz szereg innych zasług dotyczących kolegiaty. Dowodem na ich zasługi na to były posągi książęcej pary, które od końca XIII wieku zdobiły tę świątynię. Do dziś przetrwał jedynie posąg głogowskiej księżnej, który obecnie znajduje się w Poznaniu, a zaliczany jest czołówki zabytków wczesnogotyckich w Europie.

Szantażyści w rękach policji. Chcieli wyłudzić 2 tys. zł
Arkadiusz Orman

35-letnia kobieta i jej 31-letni partner próbowali dorobić się w nielegalny sposób. Byli pewni, że ich plan się powiedzie. Teraz mogą trafić za kratki na 3 lata.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Zabraknie miejsca na cmentarzu przy ul. Świerkowej?
Arkadiusz Orman

Otrzymaliśmy niepokojące wiadomości od naszych Czytelników, którzy martwią się, że niebawem cmentarz na osiedlu Brzostów będzie przepełniony. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Kiedy można rejestrować się na pobranie wymazu w kierunku COVID-19?
Arkadiusz Orman

Godziny pracy Punktu Pobrań obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) uległy zmianie. Sprawdź, kiedy można się zarejestrować!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Oferował szczepionki na COVID-19. Został złapany
Arkadiusz Orman

26-letni programista z Katowic ogłaszał się w Internecie, że ma na sprzedaż nie tylko szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawek, ale również negatywne testy. Jego biznes szybko został zamknięty.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Artykuły - Kultura

Muzeum zaprasza na wirtualne spotkania

Oferta jest kierowana do przedszkolaków, dzieci, młodzieży szkolnej, a także studentów wyższych uczelni.

CZYTAJ WIĘCEJ
Konkurs literacki z okazji Walentynek

Hasło to "Jak mnie kochasz?". Zobacz regulamin i wygraj atrakcyjne nagrody!

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Gdzie obejrzeć relację z meczu Chrobrego?

Z powodu pandemii COVID-19 mecz Chrobrego Głogów z Górnikiem Polkowice zostanie zorganizowany bez udziału publiczności. Jednak fani pomarańczowo-czarnych mogą zobaczyć rywalizację, dzięki telewizyjnej [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Dostali szansę. Czy ją wykorzystają?

Olaf Zygmunt i Kacper Pietrzczyk zostali włączeni do kadry pierwszej drużyny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Współpracujemy z: