Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Głogów legendami płynący - legenda o ostrzegającej nimfie

W ubiegłym tygodniu (6 lipca) wraz z wiceprezesem Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, Dariuszem Czają rozpoczęliśmy wakacyjny cykl. Co tydzień chcemy przedstawiać jedną legendę o Głogowie. W ten sposób mamy nadzieję, że każdy z nas jeszcze lepiej pozna swoje miasto. Dzisiaj (12 lipca) prezentujemy legendę, która podobnie; jak zeszłotygodniowa ? opowiadająca o budowie kolegiaty w czasach księżnej Salomei. Legend ma związek z głogowską kolegiatą: ?Przez wiele stuleci, zawsze wtedy, gdy miastu groziło wielkie niebezpieczeństwo, na wieży głogowskiej kolegiaty ukazywała się osobliwa zjawa, aby ostrzec mieszkańców??, ale także dotyczy rzeki przepływającej przez Głogów ? Odry.

 Legenda o ostrzegającej nimfie

Obok rzeki i świątyni na Ostrowie Tumskim, głównymi bohaterami tej ludowej opowieści są: nimfa i młody rybak, który pewnego dnia wyciągnął z Odry w swojej sieci uroczą nimfę wodną. Zjawa ta melodyjnym głosem stwierdziła, że jest władczynią wód, ale dała się oszukać, przez co została złowiona, dodając przy tym: ?Pozwól mi powrócić do moich sióstr, a my w podzięce za twoją wspaniałomyślność obdarzymy cię obfitością ryb oraz rzadkimi perłami?. Młody głogowski rybak zlitował się nad nią wypuszczając ją z powrotem do rzeki. Zwierzył się jej również, że w Głogowie mieszka Gertruda ? córka miejskiego rajcy, jednak jego status materialny nie pozwala mu nawet myśleć o związaniu się z nią.  W podziękowaniu za uwolnienie nimfa odpływając stwierdziła: ?zawsze, gdy się pojawię na kolegiackiej wieży, mieszkańcy miasta powinni przygotować się na grożące im nieszczęście i niedolę?, dodając jednocześnie, że głogowskich rybaków w razie niebezpieczeństw, będzie ostrzegać w sposób specjalny. Po uwolnieniu odrzańskiej zjawy rybak znalazł w swojej sieci sporo ryb. Zdumiała go jednak duża bryła złota, znajdująca się między złowionymi rybami. Bardzo szybko rozkwitła również miłość między ubogim dotąd rybakiem, a wspomnianą już wcześniej Gertrudą.

Fot. Paweł Szuber

Wodna władczyni dotrzymała swoich przyrzeczeń. Rybak stał się człowiekiem szczęśliwym i majętnym, a od tej pory przez kolejne stulecia nimfa wielokrotnie była widziana w przedwieczornych porach na kolegiackiej wieży. Głogowianie dzięki temu mieli czas na przygotowanie się do nadchodzących niebezpieczeństw, takich jak: wojny, pożary, wszelkiego rodzaju klęski, czy plagi. Rybaków głogowskich natomiast ostrzegała, przed zbliżającymi się huraganami bądź powodziami. Ostrzeżeniami były uderzenia w powierzchnie rzeki. Mieszkańcy miasta przez lata nazywali nimfę także ?duchem z czerwonym kapturem?. Ostatni raz widziano ją tuż przed zawaleniem się kolegiackiej wieży (a miało to miejsce w 1831 roku). Od tamtej pory nikt z głogowian nie widział już nimfy.

 

Szantażyści w rękach policji. Chcieli wyłudzić 2 tys. zł
Arkadiusz Orman

35-letnia kobieta i jej 31-letni partner próbowali dorobić się w nielegalny sposób. Byli pewni, że ich plan się powiedzie. Teraz mogą trafić za kratki na 3 lata.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Zabraknie miejsca na cmentarzu przy ul. Świerkowej?
Arkadiusz Orman

Otrzymaliśmy niepokojące wiadomości od naszych Czytelników, którzy martwią się, że niebawem cmentarz na osiedlu Brzostów będzie przepełniony. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Kiedy można rejestrować się na pobranie wymazu w kierunku COVID-19?
Arkadiusz Orman

Godziny pracy Punktu Pobrań obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) uległy zmianie. Sprawdź, kiedy można się zarejestrować!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Oferował szczepionki na COVID-19. Został złapany
Arkadiusz Orman

26-letni programista z Katowic ogłaszał się w Internecie, że ma na sprzedaż nie tylko szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawek, ale również negatywne testy. Jego biznes szybko został zamknięty.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Artykuły - Kultura

Muzeum zaprasza na wirtualne spotkania

Oferta jest kierowana do przedszkolaków, dzieci, młodzieży szkolnej, a także studentów wyższych uczelni.

CZYTAJ WIĘCEJ
Konkurs literacki z okazji Walentynek

Hasło to "Jak mnie kochasz?". Zobacz regulamin i wygraj atrakcyjne nagrody!

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Gdzie obejrzeć relację z meczu Chrobrego?

Z powodu pandemii COVID-19 mecz Chrobrego Głogów z Górnikiem Polkowice zostanie zorganizowany bez udziału publiczności. Jednak fani pomarańczowo-czarnych mogą zobaczyć rywalizację, dzięki telewizyjnej [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Dostali szansę. Czy ją wykorzystają?

Olaf Zygmunt i Kacper Pietrzczyk zostali włączeni do kadry pierwszej drużyny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Współpracujemy z: