Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Głogów legendami płynący - legenda o kuriozalnej wieży

Dzisiaj (21 lipca) przyszedł czas na kolejną legendę, która przybliży nam historyk i regionalista Dariusz Czaja. Tym razem skupimy się na wieży głogowskiego ratusza. Rzecz działa się w XVII wieku, już po zakończeniu działań jednego z najdłuższych konfliktów zbrojnych w dziejach nowożytnej Europy ? wojny trzydziestoletniej (1618-1638), która z Głogowem obeszła się w dość okrutny sposób. Zniszczoną wieżę ratuszową głogowianie byli zdolni odbudować dopiero w ostatnich latach tego wieku. Mimo wysiłków, pech mieszkańców z jej odbudową nie omijał.

 Legenda o kuriozalnej wieży

Fot. Dariusz Czaja

Pierwsza założona kopuła nie napawała głogowian dumą zbyt długo, ponieważ uległa dość szybko zniszczeniu w pożarze wieży. Kolejną kopułę, w stylu barokowym, zadeklarował się zaprojektować cieśla z Bolesławca ? Kacpar Mucker, który: ?wykonał kolejne zwieńczenie, wysmukłe i wysokie aż na 96 łokci wrocławskich [38,5m.]?.Dzięki sporej fantazji jej twórcy, wieża głogowska uzyskała ogromną wysokość, zdecydowanie wyróżniając się spośród zabudowy miejskiej. Ratusz był, więc powód do dumy wśród mieszkańców - niestety nie na długo. Ponieważ bardzo szybko okazało się, że: ?kolos ten wydawał się zarówno mieszkańcom niebezpieczny dla miasta, a to zwłaszcza przy silnym wietrze i niebezpieczeństwie ognia?. Już w trakcie montażu tego barokowego hełmu, wielu przepowiadało jego rychłą katastrofę, jednak mimo tego, zdecydowano się na jego montaż. Legenda mówi również o tym, że po zamocowaniu tak kuriozalnej kopuły; która spowodowała, że na całym Śląsku nie było od tej pory wyższej wieży od głogowskiej; mieszkańcy przy Rynku wraz z każdym zbliżającym się wiatrem, uciekali ze swoich domostw, nie czując się w swoich kamienicach bezpiecznie. A korpus wieży wyraźnie lubił odchylać się od pionu i wypadek zdawał się kwestią czasu. Na szczęście, mimo że sytuacja była niebezpieczna, przez lata nie doszło do żadnego zawalenia się tej części wieży, ale dmuchając na zimne, zdecydowano się w mieście na zmianę kopuły wieży. Co prawda dopiero w 1720 roku, ale jednak?

Nowa kopuła, o wiele mniejsza, ale również dzięki temu i bezpieczniejsza, została wykonana przez cieślę wrocławskiego ? Hansa Freudenberga. Zabieg ten uspokoił mieszkańców bezpośrednio zagrożonych zawaleniem się poprzedniczki. Dzisiejszy hełm na wieży głogowskiego ratusza jest bardzo podobny do tego, który był zamontowany w 1720 roku. Cała wieża obecnie posiada wysokość 80,5 metrów, co w dalszym ciągu klasyfikuje ją, jako najwyższą na Dolnym Śląsku i drugą pod tym względem w Polsce. Głogowska wieża pod tym względem ustępuje jedynie wieży w Gdańsku.

 

Szantażyści w rękach policji. Chcieli wyłudzić 2 tys. zł
Arkadiusz Orman

35-letnia kobieta i jej 31-letni partner próbowali dorobić się w nielegalny sposób. Byli pewni, że ich plan się powiedzie. Teraz mogą trafić za kratki na 3 lata.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Zabraknie miejsca na cmentarzu przy ul. Świerkowej?
Arkadiusz Orman

Otrzymaliśmy niepokojące wiadomości od naszych Czytelników, którzy martwią się, że niebawem cmentarz na osiedlu Brzostów będzie przepełniony. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Kiedy można rejestrować się na pobranie wymazu w kierunku COVID-19?
Arkadiusz Orman

Godziny pracy Punktu Pobrań obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) uległy zmianie. Sprawdź, kiedy można się zarejestrować!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Oferował szczepionki na COVID-19. Został złapany
Arkadiusz Orman

26-letni programista z Katowic ogłaszał się w Internecie, że ma na sprzedaż nie tylko szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawek, ale również negatywne testy. Jego biznes szybko został zamknięty.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Artykuły - Kultura

Muzeum zaprasza na wirtualne spotkania

Oferta jest kierowana do przedszkolaków, dzieci, młodzieży szkolnej, a także studentów wyższych uczelni.

CZYTAJ WIĘCEJ
Konkurs literacki z okazji Walentynek

Hasło to "Jak mnie kochasz?". Zobacz regulamin i wygraj atrakcyjne nagrody!

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Gdzie obejrzeć relację z meczu Chrobrego?

Z powodu pandemii COVID-19 mecz Chrobrego Głogów z Górnikiem Polkowice zostanie zorganizowany bez udziału publiczności. Jednak fani pomarańczowo-czarnych mogą zobaczyć rywalizację, dzięki telewizyjnej [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Dostali szansę. Czy ją wykorzystają?

Olaf Zygmunt i Kacper Pietrzczyk zostali włączeni do kadry pierwszej drużyny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Współpracujemy z: