Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Głogów legendami płynący - legenda o Janie II i głogowskich kanonikach

Przez okres wakacji razem z historykiem Dariuszem Czają prezentujemy legendy związane z naszym miastem. W ten sposób mamy nadzieję, że mieszkańcy Głogowa jeszcze lepiej poznają miasto, w którym mieszkają. Zachęcamy również do spacerowania po miejscach, które przedstawiamy w legendach. Dzisiejsza (26 lipca) legenda skupia się na podstępie, jaki użył wobec głogowskich kanoników książę Jan II Szalony ? właściciel Głogowa, który doprowadził, przy współpracy z Węgrami, w 1480 roku do zjednoczenia miasta (po prawie 150 latach jego podziału na część książęcą i część królewską).

 

Mariaż z Królem Węgier ? Maciejem Korwinem nie trwał jednak zbyt długo. W 1488 roku doszło do wybuchu wojny między nimi. Wtedy też książę głogowski, chcąc przygotować się do odparcia Węgrów spod miejskich bram zdecydował się wymusić posłuszeństwo oraz opodatkować głogowskie stany. ?Książę Jan szykował się na wojnę z królem Węgier, potrzebował moc pieniędzy. Zażądał, więc wysokiego podatku od najznaczniejszych i najbogatszych kanoników głogowskiej kolegiaty. Ci nie byli jednak bynajmniej chętni ponieść sami tak wielkich obciążeń. (?) Zamierzali je rozłożyć na barki wszystkich duchownych kapituły, także na niższych kleryków i biednych wikarych?. 

Legenda o Janie II i głogowskich kanonikach, czyli ?śpiewać czy skakać??

Jan, nie bez przyczyny zwany Szalonym, kazał stawić się niepokornym i dumnym kanonikom przed swoim obliczem, mówiąc do nich: ?Macie panowie kanonicy zapłacić to, czego żądam. Jeśli nie ? musicie odejść z kolegiaty. Odbiorę wam wasze prebendy i z nich opłacę moje wojsko. To moje ostatnie słowo!?. Wobec braku posłuszeństwa duchownych, słowa księcia szybko stały się czynem. Jan obsadził świątynię swoimi ludźmi, co rozsierdziło wpływowych kanoników. Sytuacja ta spowodowała nałożenie przez nich na księcia oraz na całe miasto klątwy, przez co w całym Głogowie nie wolno było odprawiać nabożeństw ani nawet śpiewać w świątyniach. Janowi bardzo zależało, aby klątwę z niego jak i miasta zdjąć i to jak najszybciej. Czasy były takie, że proceder ten mógł być dla księcia bardzo niebezpieczny.

Fot. Jan II Szalony wg Ireny Bierwiaczonek (ze zbiorów Muzeym Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze)

Wymyślił, więc podstęp, aby pod pozorem posłańca, zwabić kanoników do siebie. Wydelegowany goniec spotkał się z obrażonymi duchownymi. Przekazał im prośbę, ponieważ książę ?nie przypuszcza, aby do niego, jako obłożonego klątwą przyszli. Toteż ich prosi żeby przynajmniej [duchowni] pofatygowali się na zamkowy most?. Głogowscy kanonicy połknęli haczyk, licząc na korzystną propozycje ze strony władcy. Udali się, więc na wskazane miejsce. Na zwodzonym moście zamkowym przywitał ich książę Jan, który nakazał poinstruowanym wcześniej strażnikom, by opuścili ramię zwodzonego mostu w celu odcięcia duchownym drogi powrotu. Wtedy też, szyderczym uśmiechem książę zwrócił się do uwięzionych: ?Zacni ojczulkowie, rozejrzyjcie się i zastanówcie ? wolicie śpiewać czy skakać??. A ci, w obliczu niebezpieczeństwa, opowiedzieli się oczywiście za tym pierwszym. Bardzo szybko została zdjęta z księcia (i całego miasta) klątwa, i w Głogowie znów mogły odbywać się nabożeństwa. Książę głogowski znany był z tego, że wobec wszelkiego nieposłuszeństwa ? w tym przypadku nawet stojących wysoko w hierarchii duchownych ? nie wahał się użyć gwałtownych środków dla zapewnienia sobie posłuchu i wyegzekwowania środków na prowadzenie swojej polityki. A o polityce tegoż samego księcia w stosunku do głogowskich rajców opowiemy już za tydzień. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Szantażyści w rękach policji. Chcieli wyłudzić 2 tys. zł
Arkadiusz Orman

35-letnia kobieta i jej 31-letni partner próbowali dorobić się w nielegalny sposób. Byli pewni, że ich plan się powiedzie. Teraz mogą trafić za kratki na 3 lata.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Zabraknie miejsca na cmentarzu przy ul. Świerkowej?
Arkadiusz Orman

Otrzymaliśmy niepokojące wiadomości od naszych Czytelników, którzy martwią się, że niebawem cmentarz na osiedlu Brzostów będzie przepełniony. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Kiedy można rejestrować się na pobranie wymazu w kierunku COVID-19?
Arkadiusz Orman

Godziny pracy Punktu Pobrań obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) uległy zmianie. Sprawdź, kiedy można się zarejestrować!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Oferował szczepionki na COVID-19. Został złapany
Arkadiusz Orman

26-letni programista z Katowic ogłaszał się w Internecie, że ma na sprzedaż nie tylko szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawek, ale również negatywne testy. Jego biznes szybko został zamknięty.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Artykuły - Kultura

Muzeum zaprasza na wirtualne spotkania

Oferta jest kierowana do przedszkolaków, dzieci, młodzieży szkolnej, a także studentów wyższych uczelni.

CZYTAJ WIĘCEJ
Konkurs literacki z okazji Walentynek

Hasło to "Jak mnie kochasz?". Zobacz regulamin i wygraj atrakcyjne nagrody!

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Gdzie obejrzeć relację z meczu Chrobrego?

Z powodu pandemii COVID-19 mecz Chrobrego Głogów z Górnikiem Polkowice zostanie zorganizowany bez udziału publiczności. Jednak fani pomarańczowo-czarnych mogą zobaczyć rywalizację, dzięki telewizyjnej [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Dostali szansę. Czy ją wykorzystają?

Olaf Zygmunt i Kacper Pietrzczyk zostali włączeni do kadry pierwszej drużyny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Współpracujemy z: