Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Głogów legendami płynący - legenda o głogowskich rajcach

Dzisiaj (3 sierpnia) po raz kolejny zachęcamy do poznawania naszego miasta poprzez legendy. Przez świat legend o Głogowie przeprowadza nas historyk Dariusz Czaja. W tym tygodniu, podobnie jak w ubiegłym, legenda, której jednym z bohaterów jest książę Jan II Szalony ? właściciel Głogowa, który doprowadził w 1480 roku do zjednoczenia miasta (po prawie 150 latach jego podziału na część książęcą i część królewską). Jak już pisaliśmy ostatnio, książę głogowski, tracąc względy króla Węgier ? Macieja Korwina, szykował się do wojny, wymuszając na głogowskich kanonikach posłuszeństwo, oraz fundusze na przygotowania do konfliktu. Dziś natomiast poruszymy kwestię zatargu księcia z miejskimi radnymi, których część książę ? w celu wymuszenia posłuszeństwa ? rozkazał zamknąć w wieży głogowskiego zamku.

Legenda o głogowskich rajcach

Jan II Szalony ignorował króla Węgier jak i jego prawa do Głogowa. Spychał również na bok wszelkie zawarte z nim wcześniej układy. Pamiętał też, że głogowscy rajcy już wcześniej złożyli hołd Maciejowi Korwinowi, jednak ?Jan wymuszał gwałtem całego kraju jedne sumy po drugich i twardą ręką karał każdy opór?. Pod koniec 1487 roku ogłosił w księstwie głogowskim zaręczyny swoich trzech córek. Smaczku dodawała sprawa, że wszystkie miały wyjść za mąż za synów wroga króla Węgier ? Henryka Podiebrada ? księcia kłodzkiego. Jan II tym sposobem chciał zbudować sojusz antywęgierski. Zaślubiny odbyły się w Głogowie dnia 6 stycznia 1488 roku. Podczas zaślubin książę głogowski wezwał na zamek przedstawicieli szlachty i miast księstwa głogowskiego, którym oznajmił, że swoich zięciów czyni prawymi dziedzicami księstwa głogowskiego. Zażądał też od zebranych złożenia im należnego hołdu. Wybuchł skandal, ponieważ goście złożyli przecież wcześniej hołd królowi Węgier. Wściekły Jan II rozkazał wtrącić do lochu zamkowego najbardziej opornych ? siedmiu członków rady miasta Głogowa, którzy nie mieli zamiaru zmieniać swojego zdania. Chyba jeszcze nie przeczuwali, że swoją decyzją skazują się na śmierć głodową. ?Władze miejskie miały stać się bezwolnym narzędziem w jego [Jana] ręku, zaś na ich przedstawicielach, którzy choćby niepochlebnie wyrażali się o jego rządach, albo zostali przez niego z innych powodów znienawidzeni ? straszną wywierał zemstę.?.

Fot. Dariusz Czaja

Wśród z uwięzionych w wieży był pisarz miejski, któremu udało się spisywać dramatyczne wydarzenia i powolną śmierci jego współwięźniów. ?(?) Atrament zrobiłem z sadzy. Co z nami będzie, pozostaje w ręku Boga i jego łaskawym upodobaniu, gdyż bez pożywienia i napoju długo nie pożyjemy?. Dodajmy z kronikarskiego obowiązku, że spośród skazanych, nikt nie przeżył. Od tych dramatycznych wydarzeń, wieża głogowskiego zamku zwana jest ?głodową?, a Jan doczekał się jeszcze kolejnego przydomku ? Straszliwy. Ten ostatni przedstawiciel żagańsko-głogowskiej linii Piastów przez kronikarzy został wykreowany, jako postać wręcz diaboliczna. Choć zrobił również wiele dobrego dla miasta jak i księstwa, to wiele spraw; niekoniecznie dobrych; które przynosiły mu rozgłos, spowodowały w końcu też i jego upadek.

Szantażyści w rękach policji. Chcieli wyłudzić 2 tys. zł
Arkadiusz Orman

35-letnia kobieta i jej 31-letni partner próbowali dorobić się w nielegalny sposób. Byli pewni, że ich plan się powiedzie. Teraz mogą trafić za kratki na 3 lata.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Zabraknie miejsca na cmentarzu przy ul. Świerkowej?
Arkadiusz Orman

Otrzymaliśmy niepokojące wiadomości od naszych Czytelników, którzy martwią się, że niebawem cmentarz na osiedlu Brzostów będzie przepełniony. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Kiedy można rejestrować się na pobranie wymazu w kierunku COVID-19?
Arkadiusz Orman

Godziny pracy Punktu Pobrań obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) uległy zmianie. Sprawdź, kiedy można się zarejestrować!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Oferował szczepionki na COVID-19. Został złapany
Arkadiusz Orman

26-letni programista z Katowic ogłaszał się w Internecie, że ma na sprzedaż nie tylko szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawek, ale również negatywne testy. Jego biznes szybko został zamknięty.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Artykuły - Kultura

Muzeum zaprasza na wirtualne spotkania

Oferta jest kierowana do przedszkolaków, dzieci, młodzieży szkolnej, a także studentów wyższych uczelni.

CZYTAJ WIĘCEJ
Konkurs literacki z okazji Walentynek

Hasło to "Jak mnie kochasz?". Zobacz regulamin i wygraj atrakcyjne nagrody!

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Gdzie obejrzeć relację z meczu Chrobrego?

Z powodu pandemii COVID-19 mecz Chrobrego Głogów z Górnikiem Polkowice zostanie zorganizowany bez udziału publiczności. Jednak fani pomarańczowo-czarnych mogą zobaczyć rywalizację, dzięki telewizyjnej [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Dostali szansę. Czy ją wykorzystają?

Olaf Zygmunt i Kacper Pietrzczyk zostali włączeni do kadry pierwszej drużyny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Współpracujemy z: