Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Wycieczki rowerowe dobre na wszystko!

Wakacyjna pogoda nieco się załamała i teraz nie ma już okazji do opalania. Jednak korzystając z dosyć słonecznych dni można wybrać się na wycieczkę rowerową. Miłośnicy rowerów mówią, że ich walorów nie trzeba nawet wymieniać, bo to praktycznie oczywiste, że jest dobre dla zdrowia zarówno fizycznego oraz psychicznego. Dodatkowo wycieczka rowerowa może być dobrą formą spędzenia czasu z rodziną. Okazuje się, że w Głogowie miłośnicy rowerowego relaksu mają sporo ścieżek, jednak ciągle brakuje jednego ciągłego szlaku.

Fot. Głogowska Grupa Rowerowa DGL

Godzina spokojnej jazdy rowerem sprawia, że spalamy około 500 kalorii. Dodatkowo poprawiamy swoją kondycje oraz odreagowujemy stres. Nic, więc dziwnego, że rowerowe wycieczki zyskują sporą grupę miłośników. Wśród nich jest Głogowska Grupa Rowerowa DGL. W jej skład wchodzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie oraz pracownicy cywilni. Głogowianie chętnie wybierają właśnie ten środek transportu. Jednak, żeby móc w pełni korzystać z zalet jazdy na rowerze potrzebne są odpowiednio przygotowane ścieżki. - Nie potrafię jednoznacznie powiedzieć ile jest dokładnie kilometrów ścieżek rowerowych w Głogowie i okolicach Z pewnością Głogów nie wypada blado na tle innych miast w regionie. Problemem może być połączenie krótkich odcinków tak, aby tworzyły spójny system ścieżek na terenie miasta. Chcąc dojechać na przykład z osiedla Kopernik do Śródmieścia zgodnie z przepisami ruchu drogowego musimy zejść z roweru około 7-8 razy. To jest zdecydowanie uciążliwe. Jeżeli miałbym komuś polecić trasy to z pewnością zacząłbym od gruntownego poznania Głogowa, a następnie jego okolic. Swoistą mekką rowerzystów jest pobliski Grodowiec, oddalony o około 20 km od Głogowa. Jeszcze szybciej dojedziemy do Jakubowa, którego atrakcyjności też nie trzeba głogowianom specjalnie reklamować. Zachęcam też do rundy przez Rezerwat Buczyna Jakubowska. Nieco bardziej dzikie i mniej znane są OE-sy MTB Wzgórz Dalkowskich. Wszystkie trasy, o których mówimy można znaleźć na naszej stronie. Są tam, krótkie często humorystyczne opisy oraz mapy.  Adres strony to trasy rowerowe.info.pl w dziale WYPRAWY ? mówi Wojciech Kątny, prezes Głogowskiej Grupy Rowerowej DGL. Zapaleni rowerzyści z Głogowa walczą także o ścieżkę rowerową biegnącą od Głogowa do Sławy. Ścieżka miałaby znajdować się w miejscu, gdzie kiedyś biegły tory kolejowe. - Nasze stowarzyszenie próbuje wskrzesić ten temat. Idą wybory samorządowe, więc chyba jest to najlepszy moment, aby skłonić władze kilku gmin do jakiś deklaracji w tej sprawie. Muszę powiedzieć, że współpraca z Urzędem Miejskim w Głogowie w tej konkretnej sprawie układa się dobrze. Z tego, co udało nam się ustalić to Wójt Gminy Kotla podjął już konkretne kroki w tej sprawie zwracając się do PKP w sprawie ewentualnego przejęcia dawnej linii kolejowej biegnącej do Sławy. Ale jesteśmy na etapie uzgodnień z gminami. W tej sprawie jak wiemy trzeba się zwrócić również do władz samorządowych powiatu wschowskiego. Jesteśmy dobrej myśli będziemy informować o postępach w tej sprawie ? tłumaczy Wojciech Kątny.

Jednak rowerzyści bywają nielubiani przez kierowców samochodów, którzy zarzucają im nieznajomość przepisów drogowych i brak uwagi na drodze. Często widzi się rowerzystów, którzy wjeżdżają pod prąd w drogę jednokierunkową, czy przejeżdżają przez przejście dla pieszych bez schodzenia z roweru. - Ci, którzy twierdzą, że rowerzysta może na drodze wszystko, mogą się niemiło rozczarować. Przy czym grzywna nałożona w drodze mandatu karnego to zdecydowanie jeden z łagodniejszych skutków takiego zachowania. Zdecydowanie gorszym w skutkach jest ewentualna kolizja bądź wypadek, o którego sami będziemy sprawcą. Pamiętajmy, że rowerzysta jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i to jemu przede wszystkim powinno najbardziej zależeć na znajomości przepisów ruchu. Budowa śluz rowerowych, zmiana przepisów dopuszczających między innymi jazdę obok drugiego rowerzysty lub jazda chodnikiem jest możliwa, ale w ściśle określonych przypadkach. Zachęcam wszystkich do stosowania zasady ograniczonego zaufania przy przekraczaniu tzw. śluz rowerowych, ponieważ kierowcy samochodów również nie są bez winy i zdecydowana większość z nich nie ma pojęcia, że rowerzyści na tych śluzach mają pierwszeństwo przed ich pojazdami. Sam również, na co dzień jest kierowcą samochodu i poszukuję na drodze kompromisu nie zaś konfrontacji z innymi uczestnikami.  Zachowajmy zdrowy rozsądek i przywołaną zasadę ograniczonego zaufania, a każda wycieczka zakończy się miłym wspomnieniem i uśmiechem na naszych twarzach ? dodaje Wojciech Kątny. 

Szantażyści w rękach policji. Chcieli wyłudzić 2 tys. zł
Arkadiusz Orman

35-letnia kobieta i jej 31-letni partner próbowali dorobić się w nielegalny sposób. Byli pewni, że ich plan się powiedzie. Teraz mogą trafić za kratki na 3 lata.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Zabraknie miejsca na cmentarzu przy ul. Świerkowej?
Arkadiusz Orman

Otrzymaliśmy niepokojące wiadomości od naszych Czytelników, którzy martwią się, że niebawem cmentarz na osiedlu Brzostów będzie przepełniony. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Kiedy można rejestrować się na pobranie wymazu w kierunku COVID-19?
Arkadiusz Orman

Godziny pracy Punktu Pobrań obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) uległy zmianie. Sprawdź, kiedy można się zarejestrować!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Oferował szczepionki na COVID-19. Został złapany
Arkadiusz Orman

26-letni programista z Katowic ogłaszał się w Internecie, że ma na sprzedaż nie tylko szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawek, ale również negatywne testy. Jego biznes szybko został zamknięty.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Artykuły - Kultura

Muzeum zaprasza na wirtualne spotkania

Oferta jest kierowana do przedszkolaków, dzieci, młodzieży szkolnej, a także studentów wyższych uczelni.

CZYTAJ WIĘCEJ
Konkurs literacki z okazji Walentynek

Hasło to "Jak mnie kochasz?". Zobacz regulamin i wygraj atrakcyjne nagrody!

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Gdzie obejrzeć relację z meczu Chrobrego?

Z powodu pandemii COVID-19 mecz Chrobrego Głogów z Górnikiem Polkowice zostanie zorganizowany bez udziału publiczności. Jednak fani pomarańczowo-czarnych mogą zobaczyć rywalizację, dzięki telewizyjnej [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Dostali szansę. Czy ją wykorzystają?

Olaf Zygmunt i Kacper Pietrzczyk zostali włączeni do kadry pierwszej drużyny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Współpracujemy z: