Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Głogów legendami płynący - legenda o zrabowanej hostii

Wakacje powoli dobiegają końca, jednak mi nie zwalniamy z przedstawianiem legend opowiadających o naszym mieście. Dzisiaj (17 sierpnia) historyk i regionalista Dariusz Czaja zabiera nas w kolejną podróż. Tym razem skupimy się na wydarzeniu na tle religijnym, jakie miało miejsce w Głogowie. Należy pamiętać, że w późnym średniowieczu relacje pomiędzy katolikami, a wyznawcami judaizmu często były dalekie od ideału.

 

Legenda o zrabowanej hostii

W roku 1401 do Głogowa sprawdziła się szerzej nieznana niewiasta o imieniu Weronika. Pewnego dnia zeznała miejskim władzom, że: ?sprzedała Żydom Peisachowi i Jakubowi Ruffusom święty sakrament?. Oskarżyła ich po tym domniemanym fakcie, że ci z kolei sprofanowali hostię, traktując ją: ?ogniem i wrzącą wodą oraz kłuli nożem. Również bezcześcili ją okropnymi przekleństwami?. Jakby mało było tych oskarżeń, Weronika zeznała dodatkowo, że część sprzedanych hostii zostało wysłanych przez oskarżonych do legnickich Żydów, by i ci poznęcali się nad świętym sakramentem. Ta oburzająca głogowian sprawa znalazła swój finał w wydaniu przez radę miasta wyroku na oskarżonych. Najpierw w mieście przeprowadzono dochodzenie, które (podobno) wykazało, że oskarżeni Żydzi są winni zarzucanym im czynom. Ponieśli za to najwyższą karę ? zostali spaleni poza murami Głogowa, a na miejscu wykonania wyroku, zgodnie z przekazem ? wybudowany został w kolejnych latach kościół  pod wezwaniem Bożego Ciała.

Fot. Rycina przedstawiająca palenie żywcem Żydów - uznawano ich jako przyczynę epidemii (za: histurion.pl)

Weronika dała się poznać głogowianom jako grzeszna osoba. Postanowiła jednak odpokutować swoje złe czyny ?pielgrzymując do Rzymu?. Jednak w Głogowie jej czyny zostały zapamiętane. Do rada miejskiej aż ze stolicy apostolskiej przyszedł wyrok skazujący ową niewiastę, a wyrok na niej został w Głogowie wykonany w 1404 roku. Powyższa legenda omawia typowy dla ówczesnej Europy problem prześladowania ludności żydowskiej. Przeważnie wyznawcy judaizmu mieli ochronę danego władcy, jednak mieszczanie w miastach europejskich robili wszystko by pozbyć się Żydów. Oskarżenia o zhańbienia hostii były bardzo ?popularnymi?. Dawały pretekst radom miejskim do pozbycia się z miast niewygodnej ludności. Przeważnie kończyło się na wypędzeniu Żydów z miasta, ale często były też wyroki skazujące na okrutną śmierć.

Szantażyści w rękach policji. Chcieli wyłudzić 2 tys. zł
Arkadiusz Orman

35-letnia kobieta i jej 31-letni partner próbowali dorobić się w nielegalny sposób. Byli pewni, że ich plan się powiedzie. Teraz mogą trafić za kratki na 3 lata.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Zabraknie miejsca na cmentarzu przy ul. Świerkowej?
Arkadiusz Orman

Otrzymaliśmy niepokojące wiadomości od naszych Czytelników, którzy martwią się, że niebawem cmentarz na osiedlu Brzostów będzie przepełniony. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Kiedy można rejestrować się na pobranie wymazu w kierunku COVID-19?
Arkadiusz Orman

Godziny pracy Punktu Pobrań obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) uległy zmianie. Sprawdź, kiedy można się zarejestrować!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Oferował szczepionki na COVID-19. Został złapany
Arkadiusz Orman

26-letni programista z Katowic ogłaszał się w Internecie, że ma na sprzedaż nie tylko szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawek, ale również negatywne testy. Jego biznes szybko został zamknięty.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Artykuły - Kultura

Muzeum zaprasza na wirtualne spotkania

Oferta jest kierowana do przedszkolaków, dzieci, młodzieży szkolnej, a także studentów wyższych uczelni.

CZYTAJ WIĘCEJ
Konkurs literacki z okazji Walentynek

Hasło to "Jak mnie kochasz?". Zobacz regulamin i wygraj atrakcyjne nagrody!

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Gdzie obejrzeć relację z meczu Chrobrego?

Z powodu pandemii COVID-19 mecz Chrobrego Głogów z Górnikiem Polkowice zostanie zorganizowany bez udziału publiczności. Jednak fani pomarańczowo-czarnych mogą zobaczyć rywalizację, dzięki telewizyjnej [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Dostali szansę. Czy ją wykorzystają?

Olaf Zygmunt i Kacper Pietrzczyk zostali włączeni do kadry pierwszej drużyny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Współpracujemy z: