Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Głogów legendami płynący - legenda o cudownym drzewie jarzębiny

Nadszedł koniec wakacji, a to oznacza, że kończy się także nasz cykl związany z miejskimi legendami. Tematem przewodnim dzisiejszej (30 sierpnia) legendy opowiadanej przez historyka Dariusza Czaję, będą wydarzenia z XVII-wieku, kiedy to pomiędzy głogowskimi katolikami, a luteranami dochodziło do zatargów o świątynię farną, czyli kościół św. Mikołaja.

 Legenda o cudownym drzewie jarzębiny

Fot. Dariusz Czaja

W kronikach miejskich zapisana została wieść o zadziwiającym fakcie, który wydarzył się 28 stycznia 1628 roku, czyli: ?dokładnie w dniu, w którym głogowscy katolicy dotarli na dwór cesarski z prośbą o zwrócenie im kościoła parafialnego?. Świątynią, na skutek decyzji rady miejskiej, zawładnęli wcześniej luteranie. Wieść niosła, że jedno z jarzębinowych drzew, które rosło na cmentarzu kościelnym ?naprzeciw figury świętego Mikołaja? ? mimo siarczystego mrozu ? zaczęło kwitnąć! Trwało to przez kilka następnych dni i ustało, ale już 1 października, w dniu: ?kiedy to wydany został we Wiedniu dekret o przywróceniu kościoła katolikom?; jarzębina ponownie zaczęła kwitnąć! Głogowscy katolicy wierzyli, więc, że patron miasta ? święty Mikołaj pragnął w tak szczególny sposób wyrazić radość z powrotu swojej świątyni w ręce katolików.

Fot. Dariusz Czaja

Opowieść ta dotyczy gwałtownego okresu zatargów na tle religijnym, między katolikami a wyznawcami kościoła reformowanego. Kością niezgody w tej głogowskiej wojnie na tle religijnym stał się kościół Św. Mikołaja, którego oddanie luteranie niejako wymusili na miejskich władzach po odebraniu im kościoła w Brzostowie. Oczywiście decyzja miejskich władz nie spodobała się z kolei katolikom. Łatwo, więc się domyślić, że legenda przedstawiona poniżej powstała w gronie tych ostatnich.  Ostatecznie sporny kościół wrócił w ręce katolików, a luteranom pozwolono na budowę świątyni znanej w historii Głogowa, jako Kościół Pokoju.

Szantażyści w rękach policji. Chcieli wyłudzić 2 tys. zł
Arkadiusz Orman

35-letnia kobieta i jej 31-letni partner próbowali dorobić się w nielegalny sposób. Byli pewni, że ich plan się powiedzie. Teraz mogą trafić za kratki na 3 lata.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Zabraknie miejsca na cmentarzu przy ul. Świerkowej?
Arkadiusz Orman

Otrzymaliśmy niepokojące wiadomości od naszych Czytelników, którzy martwią się, że niebawem cmentarz na osiedlu Brzostów będzie przepełniony. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Kiedy można rejestrować się na pobranie wymazu w kierunku COVID-19?
Arkadiusz Orman

Godziny pracy Punktu Pobrań obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) uległy zmianie. Sprawdź, kiedy można się zarejestrować!

CZYTAJ WIĘCEJ...
Oferował szczepionki na COVID-19. Został złapany
Arkadiusz Orman

26-letni programista z Katowic ogłaszał się w Internecie, że ma na sprzedaż nie tylko szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawek, ale również negatywne testy. Jego biznes szybko został zamknięty.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Artykuły - Kultura

Muzeum zaprasza na wirtualne spotkania

Oferta jest kierowana do przedszkolaków, dzieci, młodzieży szkolnej, a także studentów wyższych uczelni.

CZYTAJ WIĘCEJ
Konkurs literacki z okazji Walentynek

Hasło to "Jak mnie kochasz?". Zobacz regulamin i wygraj atrakcyjne nagrody!

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Gdzie obejrzeć relację z meczu Chrobrego?

Z powodu pandemii COVID-19 mecz Chrobrego Głogów z Górnikiem Polkowice zostanie zorganizowany bez udziału publiczności. Jednak fani pomarańczowo-czarnych mogą zobaczyć rywalizację, dzięki telewizyjnej [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Dostali szansę. Czy ją wykorzystają?

Olaf Zygmunt i Kacper Pietrzczyk zostali włączeni do kadry pierwszej drużyny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Współpracujemy z: