Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Wielki piknik historyczny! Uczczą 910 rocznice Obrony Głogowa!

W tym roku przypada 910 rocznica jednego z najważniejszych historycznych wydarzeń w naszym mieście ? Obrony Głogowa. Z tej okazji przygotowano dla mieszkańców piknik historyczny, w czasie którego będzie można nieco poczuć wydarzenia z roku 1109. Wśród atrakcji między innymi inscenizacja oblężenia Głogowa.

Piknik historyczny zostanie zorganizowany w następną niedzielę (25 sierpnia) na terenie Mariny Głogów. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00, a zakończy po godzinie 20.00. Będzie to okazja, żeby zapoznać się z historią jednej z najważniejszych bitew w naszym mieście ? Obroną Głogowa z roku 1109. O godzinie 16.00 zostanie przeprowadzona inscenizacja oblężenia Głogowa. Natomiast w godzinach od 12.00 do 19.00 będzie można zobaczyć jak wyglądało życie w grodzie średniowiecznym. Do dyspozycji mieszkańców będzie strzelnica, na której będzie można spróbować strzelania z łuku, kuszy i rzutów oszczepem. Znajdzie się także namiot dowozu garnizonu z wyposażeniem oraz zbrojownia, gdzie będzie można przymierzyć stroje, bronie i zbroje. Wśród atrakcji będzie szkoła giermków ? stanowisko, na którym najmłodsi z uczestników będą mogli przejść trening jak zostać dobrym giermkiem, m.in. ćwicząc walkę bezpiecznymi piankowymi mieczami. Natomiast walkę kopią, uderzając z rozpędem w maszynę ćwiczebną typu Saracen w kształcie Smoka, będzie można poćwiczyć na stanowisku Świętego Jerzego. Nie zabraknie także zabaw plastycznych, gdzie dzieci będą mogły nauczyć się kaligrafii, wykonać witraże oraz ozdobić historyczną metodą kartki papieru. Na Marinie pojawi się także uliczka rzemieślnicza, na której zostaną ustawione stanowiska rzemiosł dawnych. Uczestnicy imprezy będą mogli skorzystać z usług i wziąć udział w zajęciach edukacyjnych u Mincerza (monety historyczne), Garncarza, Tkaczki, Kowala i Plecionkarza. Będzie można także spotkać kata oraz tresera ptaków drapieżnych. Nie zabraknie karczmy, gdzie podawane będą ciepłe i zimne poczęstunki (między innymi chleb ze smalce). Natomiast o godzinie 19.00 będzie można posłuchać koncertu Muzyki Dawnej. Na koniec, o godzinie 20.00, zostanie rozpalone ognisko. Będzie to okazja, żeby wysłuchać opowieści historycznych Prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza. Imprezą towarzyszącą będzie bieg na wieżę ratuszową, który rozpocznie się o godzinie 10.00.

Oferował szczepionki na COVID-19. Został złapany
Arkadiusz Orman

26-letni programista z Katowic ogłaszał się w Internecie, że ma na sprzedaż nie tylko szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawek, ale również negatywne testy. Jego biznes szybko został zamknięty.

CZYTAJ WIĘCEJ...
23-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa
Arkadiusz Orman

Młody głogowianin, który na ulicy zaatakował nożem 43-letniego przechodnia, może na resztę życia trafić do więzienia. Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Toaleta to nie śmietnik. Podpowiadamy gdzie wyrzucać odpady, które nie powinny trafić do kanalizacji...
Magdalena Ruta

Śmieci wyrzucone do toalety nie giną bezpowrotnie. Wręcz przeciwnie – mogą spowodować spore szkody poprzez zapchanie kanalizacji. Taki zator może sprawić, że ścieki cofną się i zaleją mieszkanie lub ulicę. Śmieci w kanalizacji utrudniają także proces oczyszczania ścieków.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Z jakich materiałów powinny być zrobione akcesoria dla dzieci na przykładzie b.box?
Magdalena Ruta

Zdrowie i życie dziecka powinno być na pierwszym miejscu. Niestety dla producentów akcesoriów dla najmłodszych często tak nie jest. Nie wszyscy stosują odpowiedniej jakości materiały. Dziś przekonamy się na przykładzie b.box, jak wygląda produkt bezpieczny dla dziecka.

CZYTAJ WIĘCEJ...
GDDKiA organizuje spotkania informacyjne dla mieszkańców. Będą rozmawiać o budowie obwodnicy Głogowa...
redakcja

Transprojekt Gdański, działając w imieniu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu organizuje spotkania informacyjne w ramach opracowania pn.:?Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ).Budowa obwodnicy Głogowa w ciągu drogi krajowej nr 12?.

CZYTAJ WIĘCEJ...
5 powodów, dla których warto mieć ubezpieczenie turystyczne
redakcja

Zagraniczne wyjazdy wiążą się z niesamowitymi przeżyciami, lecz na wakacjach mogą się również zdarzyć nieprzewidziane sytuacje. Podczas pobytu w obcym kraju może to stanowić problem dodatkowy problem związany z krajowymi regulacjami i wiązać się także ze sporymi kosztami. Z tego względu bardzo przydatne jest ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia pełen ko [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...

Artykuły - Kultura

Głogowianie wygrali Międzynarodowy Turniej Tańca T...

W ostatni weekend głogowska para taneczna ? Małgorzata Szczęsna i Paweł Pachuta startowali w Międzynarodowym Turnieju Tańca Towarzyskiego BALTIC CUP. Para zaprezentowała się w tańcach latynoamerykańsk [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Głogowianie nie mogą doczekać się teatru. Bilety s...

Za nieco ponad miesiąc (22 listopada) w Głogowie zostanie otworzony Teatr Miejski imienia Andreasa Gryphiusa. To historyczna chwila dla naszego miasta, bo przez 74 lata budynek ten był w ruinie. Z  okazji o [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Gdzie obejrzeć relację z meczu Chrobrego?

Z powodu pandemii COVID-19 mecz Chrobrego Głogów z Górnikiem Polkowice zostanie zorganizowany bez udziału publiczności. Jednak fani pomarańczowo-czarnych mogą zobaczyć rywalizację, dzięki telewizyjnej [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Dostali szansę. Czy ją wykorzystają?

Olaf Zygmunt i Kacper Pietrzczyk zostali włączeni do kadry pierwszej drużyny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Współpracujemy z: