Nasz Głogów - najświeższe wiadomości z Głogowa i okolic

Informacje lokalne - Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice

Jerzy Skrzypczyk: Nasze koncerty mogłyby trwać 16 godzin!

W ubiegłą sobotę (30 kwietnia) nastąpiło oficjalne otwarcie Przystani Marina. Dzień ten uświetnił koncert zespołu Czerwone Gitary. Nad Odrą zgromadziły się tłumy mieszkańców Głogowa, którzy przyszli pobawić się przy największych przebojach Czerwonych Gitar. O fenomenie zespołu, zmianach w składzie i największych przebojach z Jerzym Skrzypczykiem i Arkadiuszem Wiśniewskim rozmawiała Magdalena Ruta.

Magdalena Ruta: W ubiegłym roku Czerwone Gitary obchodziły swoje 50-lecie pracy scenicznej. Czy zastanawiał się Pan na czym polega fenomen zespołu?

Jerzy Skrzypczyk: Przede wszystkim Czerwone Gitary powstały w czasach kiedy popularny był zespół The Beatles. Wtedy każdy kraj chciał mieć swoich Beatlesów. Tak się złożyło, że to nam przypadła w udziale ta rola. Mieliśmy też bardzo dobre piosenki z zawodowymi autorami tekstów. Później różnie działo się w zespole Czerwone Gitary i należało dobrać takich ludzi, żeby dobra renoma zespołu była podtrzymywana.

Magdalena Ruta: Faktycznie zespół na przestrzeni lat przeszedł spore zmiany jeżeli chodzi o skład zespołu. Panie Arkadiuszu, doszedł Pan do zespołu później. Czy czuł Pan kiedykolwiek presje związaną z tym, że w pewnym sensie zastępuje Pan takich muzyków, jak Seweryn Krajewski i Krzysztof Klenczon?

Arkadiusz Wiśniewski: Wiadomo, że jest to swego rodzaju wyzwanie. Jednak myślę, że nie można tego rozpatrywać w kategoriach zastępstwa. Próby zastąpienia i udawania kogokolwiek z pewnością szybko zostałyby wychwycone przez publiczność jako fałsz.

Jerzy Skrzypczyk: Pozwolę się wtrącić. Faktycznie często mówi się nam o tym, że to nie są już te same Czerwone Gitary. Tak – nie ma w nich Seweryna Krajewskiego i Krzysztofa Klenczona – czyli postaci, które były bardzo charakterystyczne i indywidualne.  Jednak teraz są inni ludzie, którzy także są wartościowi. Muzycy występujący z nami są bardzo zdolni. To tak jak mówił Arek – nikt nie zastępuje Krajewskiego, czy Klenczona. Teraz są inni muzycy i publiczność albo ich zaakceptuje albo nie.

Arkadiusz Wiśniewski: Zresztą zauważyliśmy, że nowe piosenki Czerwonych Gitar są równie popularne, jak te przeboje z dawnych lat.

Magdalena Ruta: No właśnie, zespół przez te wszystkie lata stworzył wiele przebojów. Jednak czy jest taka piosenka bez której koncert Czerwonych Gitar nie może się odbyć?

Jerzy Skrzypczyk: Byłoby nietaktem z naszej strony gdyby w koncertowym repertuarze nie było przebojów, które tworzyły historię zespołu. W związku z tym dobieramy repertuar tak, żeby pokazać pewien ogląd wszystkich przebojów – tych z przeszłości oraz tych najnowszych. Jednak obecnie mamy ponad 280 piosenek i nie jesteśmy w stanie zagrać wszystkich. Kiedyś obliczyliśmy, że gdybyśmy mieli zagrać wszystko to jeden koncert musiałby trwać 16 godzin.

Arkadiusz Wiśniewski: Żeby zadowolić większość publiczności i zagrać jak najwięcej piosenek, to kilka przebojów połączyliśmy w takie bloki. Gramy wtedy fragmenty największych przebojów, które śpiewa z nami publiczność.

Magdalena Ruta: Wiele osób wychowało się na piosenkach Czerwonych Gitar. Panie Arkadiuszu czy Pan również w młodości był fanem Czerwonych Gitar?

Arkadiusz Wiśniewski: Rodzice w domu słuchali Czerwone Gitary. Ja siłą rzeczy też słuchałem tej muzyki. Interesowało mnie to i miałem kilka płyt zespołu z największymi hitami. Wtedy nawet nie myślałem o tym, że kiedyś sam będę tworzyć muzykę Czerwonych Gitar.

Magdalena Ruta: Można powiedzieć, że w tej chwili w zespole funkcjonują dwa pokolenia Czerwonych Gitar. Czy to jest przepis na sukces zespołu? W końcu każdy może przyciągnąć pod sceną swoją cześć publiczności..

Jerzy Skrzypczyk: Takie było założenie. Czas nieubłaganie leci, a trochę szkoda, żeby taka marka jak Czerwone Gitary któregoś dnia zakończyła swoją działalność. Nie boje się użyć tego słowa – uważam, że Czerwone Gitary są rozpoznawalną marką. Jeżeli jest możliwość kontynuowania tej muzyki to należy to czynić. Tym bardziej, że ciągle jest zapotrzebowanie na naszą muzykę. W związku z tym, co jakiś czas trzeba odmładzać zespół. Arek jest już średnim pokoleniem Czerwonych Gitar. Na scenie grają z nami jeszcze młodsi muzycy. Oni są szalenie zdolni i mają możliwość przeskoczyć kilka etapów w swojej karierze. Już teraz mogą występować dla kilku tysięcy osób, którzy ich docenią i będą śpiewać razem z nimi. W tej chwili zdolnym muzykom ciężko jest się samodzielnie przebić. Naszym zadaniem jest, więc pokazywać tych muzyków, bo oni są naprawdę zdolni.

Magdalena Ruta: Początki Czerwonych Gitar przypadły w czasach, kiedy zespołom było łatwiej się wybić…

Jerzy Skrzypczyk: To prawda. Wszystkie nagrania były robione w warszawskiej Trójce. Te piosenki były rozsyłane do szesnastu rozgłośni lokalnych na terenie kraju i we wszystkich rozgłośniach leciała ta sama muzyka. Teraz promocja zespołu jest o wiele trudniejsza.

Magdalena Ruta: W 2015 roku ukazała się ostatnia płyta Czerwonych Gitar. Trwa już praca nad kolejną? Czy fani będą musieli długo poczekać na nowe przeboje?

Jerzy Skrzypczak: Nie ma co gonić. Przyjęliśmy taką zasadę, żeby dozować trochę te piosenki, które pojawiają się jako single. W między czasie zbieramy oczywiście materiał na nową płytę.

Arkadiusz Wiśniewski: Myślę, że nie należy sobie robić konkurencji własnymi płytami.

Magdalena Ruta: Dziękuje za rozmowę. 

Dodaj komentarz

Portal Nasz Głogów nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane w komentarzach.
Cenimy sobie wolność słowa daną nam w konstytucji, zatem niech każdy odpowiada za siebie.
Serdecznie zapraszamy do dyskusji i wyrażania opinii na wyżej wymienione tematy


Kod antyspamowy
Odśwież

Mężczyzna wyłowiony z Odry to zaginiony mieszkaniec Lubina!
Magdalena Ruta

W ubiegłą niedzielę (19 maja) wędkarze zauważyli ciało dryfujące w Odrze. Zwłoki zostały wyłowione na wysokości miejscowości Ceber. Początkowo nie była znana tożsamość odnalezionego mężczyzny. Teraz jednak potwierdziło się, że w Odry wyłowiono 69-letniego Lucjana Studziennego z Lubina.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Pędził ponad 205 km/h! Nie wiedział, że jedzie za nim nieoznakowany radiowóz
Magdalena Ruta

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali 26 – letniego kierowcę, który na jednojezdniowej drodze krajowej nr 12, na terenie powiatu głogowskiego, pędził z prędkością 205 km/h. Na tym odcinku drogi obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h. Po zatrzymaniu przez policyjny patrol, kierowca stwierdził, że nie chciał się dać wyprzedzić przez jakieś auto. Miał pe [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Z kradzieży zrobiły sobie źródło dochodu! Lubinianki ponownie zatrzymane w Głogowie!
Magdalena Ruta

Dwie mieszkanki Lubina ponownie zostały zatrzymane w Głogowie za kradzieże sklepowe. 30 i 27 – latka wpadły podczas kradzieży kosmetyków w drogerii. Razem z nimi zatrzymany został również 46 – letni lubinianin, który usłyszał zarzut pomocnictwa. Podejrzane były już zatrzymywane w Głogowie, Polkowicach i Lubinie w związku z kradzieżami w sklepach.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Wypożyczenie samochodu bez kaucji na lotnisku w Poznaniu - jaki to koszt?
Magdalena Ruta

Z wypożyczalni samochodów korzystają najczęściej osoby podróżujące służbowo i prywatnie, dla których częścią podróży jest lot samolotem. Na lotnisku, w momencie przybycia może na nie czekać już podstawiony, wcześniej wybrany samochód. Z jakim kosztem wypożyczenia samochodu trzeba się liczyć zakładając, że samochód wypożyczony będzie w Poznaniu na l [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Masz pomysł na inwestycję w mieście? Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
Magdalena Ruta

Ponownie mieszkańcy Głogowa mogą zdecydować, jakie inwestycje będą wykonane w najbliższym czasie. Wszystko za sprawą Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego do dyspozycji głogowian jest 2,5 miliona złotych. Projekty można składać do 28 czerwca.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Dwóch Ukraińców napadło na 65-latka! Zabrali mu zakupy o wartości 50 złotych!
Magdalena Ruta

Dwóch obywateli Ukrainy napadli na 65-letniego mieszkańca powiatu głogowskiego. Podejrzani grożąc i używając siły fizycznej, doprowadzili mężczyznę do stanu bezbronności i zabrali mu zakupy o wartości 50 złotych. Za rozbój grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Nietrzeźwy kierowca pędził 141 km/h!
Magdalena Ruta

W ubiegłą niedzielę (19 maja) głogowscy policjanci zatrzymali nieodpowiedzialnego kierowcę. Na drodze krajowej numer 12 w rejonie miejscowości Wilków, zauważyli samochód marki BMW, jadący z prędkością 141 km/h. Jednak zbyt duża prędkość to nie jedyne wykroczenie kierowcy. Okazało się, że 28-letni mężczyzna był nietrzeźwy.

CZYTAJ WIĘCEJ...
Uwaga! Utrudnienia w Brzegu Głogowskim!
Magdalena Ruta

Od jutra (23 maja) rozpoczną się  prace związane z przebudową drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Brzeg Głogowski – przy przejeździe kolejowym (koło byłego młyna).

CZYTAJ WIĘCEJ...

Najnowsze komentarze

Artykuły - Kultura

Zapis dziecko do biblioteki i zdobądź specjalny pa...

Po raz kolejny głogowskie biblioteki ruszają z akcją paszportową dla dzieci do 9 roku życia. Akcja ma zachęcić dzieci do czytania i wypożyczania książek z biblioteki. W ramach projektu każde dziecko, [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Kolejna okazja na książki za kilka złotych! Aktual...

AKTUALIZACJA: Ze względu na niesprzyjająca pogodę Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie odwołuje Kiermasz Książki Przeczytanej, który miał się odbyć 16 maja. O nowym terminie poinformujemy wkrótce [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Noc Muzeum 2019 – jakie atrakcje czekają nas w tym...

Wielkimi krokami zbliża się święto muzeów i muzealników. Już w następną  sobotę (18 maja) odbędzie się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Atrakcji nie zabraknie także w Muzeum Archeologiczn [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Premierowy spektakl Teatru Jednego Mostu!

Teatru Jednego Mostu to amatorska grupa teatralna pod kierownictwem Michała Wnuka. Już w najbliższą sobotę (11 maja) głogowianie będą mieli okazję zobaczyć kolejny spektakl w ich wykonaniu. Wystawione [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Artykuły - Sport

Wielu zawodnikom kończą się kontrakty. Djurdjević:...

Od poniedziałku (20 maja) Chrobry Głogów ma oficjalnie nowego trenera. Ivan Djurdjević wcześniej trenował Lecha Poznań. Teraz ma za zadanie polepszyć grę Chrobrego Głogów, który sezon zakończył dw [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
Chrobry z nowym trenerem. To Ivan Djurdjević!

Klub Chrobry Głogów oficjalnie przedstawił nowego trenera. Od nowego sezonu z pomarańczowo – czarnymi będzie pracował Ivan Djurdjević. Były trener Lecha Poznań będzie pracował ze swoim asystentem M [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ
W pierwszej lidze już wszystko jasne! Będą derby G...

Po roku przerwy, Miedź Legnica i Chrobry Głogów ponownie będą rywalizować w derbach na zapleczu ekstraklasy. W przyszłym sezonie dojdzie do 51. i 52. derbowo-ligowej rywalizacji Chrobry-Miedź.

CZYTAJ WIĘCEJ
Zmiany w SPR Chrobry Głogów. Trzech nowych, trzech...

SPR Chrobry Głogów przygotowuje się już do nowego sezonu. Klub wprowadza kilka zmian. Najważniejsza z nich dotyczy trenera. Ze stanowiskiem pożegnał się Jarosław Cieślikowski. Jego miejsce zajął Wit [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ

Galerie foto

Ścieżka edukacyjna SUEZ - miejskie ule

23 maja nastąpiło oficjalne otwarcie drugiej ścieżki edukacyjnej przygotowanej przez GPK-SUEZ Głogów. Ścieżka dotyczy miejskich uli. Z tablic informacyjnych można dowiedzieć się jak powstaje miód.  [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Kiermasz książki przeczytaj w Miejskiej Bibliotece...

23 maja w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie (przy ulicy Jedności Robotniczej)  odbył się kiermasz książki przeczytanej. Mieszkańcy mieli okazję kupić używane książki dosłownie za kilka z [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...
Warsztaty plastyczne w Przedszkolu Jagódka

21 maja dzieci z Przedszkola Niepublicznego Jagódka wykonywały kwiatki na Dzień Mamy. W pracach plastycznych pomagały im panie z Klubu Seniora przy parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Seniorki wsp [ ... ]

CZYTAJ WIĘCEJ...

Współpracujemy z:

    

DMC Firewall is a Joomla Security extension!